ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده، علل و عوامل، علائم، عوارض و درمان

ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده می تواند در هریک از ۱۲ جفت دنده های انسان اتفاق بیافتد. شایعترین عامل ایجاد ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده، وارد آمدن ضربه مستقیم به دنده های انسان است.

 

ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده

 

علل و عوامل ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده

شایعترین علت شکستگی دنده، وارد آمدن ضربه مستقیم به دنده است ولی در تصادفات جاده ای و نیز در سقوط از ارتفاع، شکستگی های متعدد دنده ها علامت شایعی است. ۱۰ درصد بیمارانی که دچار ضرب دیدگی قفسه سینه هستند، دچار شکستگی دنده می شوند. شایعترین منطقه شکستگی ها بین دنده های ۴ الی ۱۰ اتفاق می افتد و شکستگی دنده های اول و دوم نادر است و فقط در تصادفات یا سقوط از ارتفاع دیده می شود. در کودکان و نوجوانان به دلیل نرم بودن قوام استخوان، شکستگی دنده نادر است ولی در سنین بالا و بخصوص افراد مسن این شکستگی شایع بوده و پوکی استخوان به این امر کمک می کند.

از دیگر عوامل کمک کننده به شکستگی دنده می توان به وجود بیماری های ضمیمه ای در دنده ها مانند پوکی استخوان، تومورها و بیماری های روماتیسمی اشاره کرد.

 

ضرب دیدگی دنده

 

علائم ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده

درد مهمترین علامت است و با تنفس یا سرفه تشدید می گردد. خون مردگی و خون ریزی زیر جلدی نیز ممکنست در موضع شکستگی دیده شود. در مواردی که چندین دنده شکسته است علائم تنفسی شدید است و بیمار قادر به تنفس کامل نبوده و با تنگی نفس و احساس خفگی همراه است.

 

عوارض ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده

شکستگی های سادهٔ یک یا دو دنده، معمولاً بدون عارضه هستند، ولی ترومای شدید و شکستگی های متعدد می توانند با عوارضی مانند صدمهٔ ریه و عروق و اعصاب بین دنده ای همراه باشند. این نوع شکستگی های وسیع ممکن است با صدمهٔ ریه باعث هواجَنْبی (پنوموتوراکس) و اختلالات تنفسیِ حیاتی همراه باشند.

 

شکستگی و کوفتگی دنده

 

درمان ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده

شکستگی های ساده نیاز به درمان خاصی ندارند و فقط کنترل درد بیمار با مسکن های معمولی و درصورت وجود دردهای شدید بی حسی موضعی داروهای بیحس کننده کافی خواهد بود. تمرین تنفسی و پر کردن ریه ها از هوا می تواند از عارضه هایی مانند پنومونی در افراد مسن جلوگیری نماید. بستن و بانداژ و محدود کردن حرکات قفسه سینه نه تنها لازم نیست بلکه می تواند بروز عوارض ریوی و تنفسی را تشدید کند.

شکستگی های ساده در مدت ۳ الی ۴ هفته بهبودی نسبی پیدا می کنند و بیمار می تواند برحسب نوع کار، سر کارش حاضر شود اما در شکستگی های وسیع یا افراد مسن این دوران کمی طولانی تر است.

 

 

ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر شریف نجفی

در سایت دکتر شریف نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و استادیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر شریف نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر شریف نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر شریف نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر شریف نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر شریف نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر شریف نجفی

 

کلمات کلیدی:

ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده , درمان ضرب دیدگی دنده ها , خمیر برای ضرب دیدگی , درمان ضرب دیدگی مچ دست , درمان ضرب دیدگی مچ پا , درمان خانگی ضرب دیدگی انگشت دست , درمان ضرب دیدگی ناخن پا , درمان ضرب دیدگی در طب سنتی , مو برداشتن دنده , شکستگی دنده , چسب شکستگی دنده , شکستگی دنده در سالمندان , علائم شکستگی دنده پهلو , اقدامات لازم در شکستگی دنده , درمان شکستگی دنده پهلو , شکستگی دنده سمت چپ , علائم شکستگی دنده های پشت , مدت زمان ترمیم شکستگی دنده , ضرب دیدگی دنده , کوفتگی دنده , کوفتگی و شکستگی دنده

ضرب دیدگی، کوفتگی و شکستگی دنده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 2 =

برای ورود به کانال تلگرام دکتر نجفی کلیک کنید.کانال تلگرام دکتر نجفی
+