بیماری سیاتیک چیست؟، عصب سیاتیک، دیسک کمر، رگ سیاتیک

بیماری سیاتیک چیست؟ | علل بروز و علایم و روش های درمان سیاتیک

بیماری سیاتیک : سیاتیک، نام یک عصب است. این عصب طولانی ترین عصب داخل بدن شماست که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه های متعددی تقسیم می شود. هر گونه فشار بر روی این عصب می تواند باعث ایجاد درد در تمام طول عصب شود. این درد به طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و یا سرفه کردن نیز بدتر می شود.

 

سیاتیک

 

درد سیاتیک بیشتر در سنین ۵۰-۳۰ سالگی بوجود میاید و علت عمده آن بیرون زدگی دیسک بین مهره ای است.

بدنبال وارد شدن فشار بیش از حد به ستون مهره، قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) پاره شده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا می کند. این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق می گویند.

www.dr-najafi.com

مهمترین مشکلی که در فتق دیسک کمر بوجود میاید اینست که قسمت بیرون زده به ریشه های عصبی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار وارد می کند.

همچنین تماس مواد شیمیایی تشکیل دهنده قسمت ژلاتینی دیسک با ریشه های عصبی موجب تحریک و التهاب آن ها می شود. این فشار و التهاب عصب موجب بروز علائم سیاتیک می گردد.

در ستون مهره کمری این تغییرات بیشتر در دیسک بین مهره های ۳ و ۴ و دیسک بین مهره های ۴ و ۵ ایجاد می شود.

سیاتیک

علائم و نشانه ها

شایع ترین علائم سیاتیک دردی در ناحیه کمر است که در مفصل ران ، باسن و تا پشت یک پا امتداد می یابد. این درد معمولاً تنها بر یک پا تأثیر می گذارد و با نشستن، سرفه و عطسه کردن تشدید می گردد.

www.dr-najafi.com

در پای درگیر ممکن است گاهی اوقات احساس کرختی، ضعف یا سوزش داشته باشید. به نظر می رسد که علائم سیاتیک به صورت ناگهانی بروز می کنند و می توانند چند روز تا چند هفته طول بکشد.

راه ها و روش های درمان

در بسیاری از موارد، درد سیاتیک بعد از مدتی به صورت خود به خود بهبود می یابد. درمان درد سیاتیک معمولا شامل دارو ها و حرکات ورزشی برای تسکین درد می باشد.

نکات زیر به منظور کاهش درد سیاتیک به شما کمک می کند:

از نشستن پرهیز کنید (مگر اینکه از ایستادن راحت تر باشد.)

به صورت متناوب دراز بکشید و یا پیاده روی های کوتاه مدت داشته باشید. اگر در هنگام پیاده روی احساس درد نمی کنید، سعی کنید پیاده روی های خود را طولانی تر کنید.

دارو های مسکنی که پزشک برایتان تجویز کرده است را مصرف کنید.

هر دو یا ۳ ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از پد های حرارتی استفاده کنید. شما می توانید از ورقه های حرارتی یک بار مصرف نیز به مدت ۸ ساعت استفاده کنید. دوش آب گرم نیز ممکن است مفید باشد. البته هنوز شواهد اثبات شده ای مبنی بر تاثیر گرما یا سرما بر درمان درد سیاتیک وجود ندارد، اما بهتر است شما آنها را امتحان کنید و در صورتی که به تسکین درد سیاتیک شما کمک کرد، از آن ها استفاده کنید.

درمان های تکمیلی برای درد سیاتیک بستگی به علت ایجاد کننده آن دارد. اگر علائم شما بهبود نیافتند، ممکن است پزشک برای شما درمان های طب فیزیکی و فیزیوتراپی، داروهای تزریقی مانند استروئید ها، داروهای قوی تر و یا حتی عمل جراحی تجویز کند.

www.dr-najafi.com

بیماری سیاتیک

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر شریف نجفی

در سایت دکتر شریف نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر شریف نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر شریف نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر شریف نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر شریف نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر شریف نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر شریف نجفی

   

کلمات کلیدی:

بیماری سیاتیک , عصب سیاتیک , دیسک درد سیاتیک , عکس سیاتیک , درمان سیاتیک چیست , سیاتیک+درمان گیاهی , درمان سیاتیک با طب سنتی , سیاتیک پای راست , رگ سیاتیک کجاست , سیاتیک پای چپ , درمان خانگی سیاتیک , بیماری سیاتیک و درمان آن , بیماری سیاتیک پا , بیماری سیاتیک و علائم آن , بیماری سیاتیک کمر , بیماری سیاتیک و درمان , علائم بیماری سیاتیک , بیماری عصب سیاتیک , علت بیماری سیاتیک , درباره بیماری سیاتیک , بیماری سیاتیک , بیماری اعصاب سیاتیک , تشخیص بیماری سیاتیک , تعریف بیماری سیاتیک , بیماری سیاتیک چیست , علت بیماری سیاتیک چیست , بیماری عصب سیاتیک چیست , سیاتیک چه بیماری است , علایم بیماری سیاتیک چیست , علائم بیماری سیاتیک چیست , درمان بیماری سیاتیک چیست , نشانه های بیماری سیاتیک چیست , بیماری سیاتیک چه علایمی دارد , در مورد بیماری سیاتیک , درمان بیماری سیاتیک , داروی بیماری سیاتیک , بیماری سیاتیک و راه درمان آن , داروهای بیماری سیاتیک , دلایل بیماری سیاتیک , دلیل بیماری سیاتیک , بیماری رگ سیاتیک , علائم بیماری رگ سیاتیک , بیماری گرفتگی رگ سیاتیک , بیماریهای رگ سیاتیک , درمان بیماری رگ سیاتیک , بیماری سیاتیک زانو , بیماری سیاتیک عصبی , بیماریهای عصب سیاتیک , علایم بیماری عصب سیاتیک , درمان بیماری عصب سیاتیک , علائم بیماری عصب سیاتیک , بیماری کمردرد سیاتیک , مشخصات بیماری سیاتیک , متخصص بیماری سیاتیک , بیماری دیسک و سیاتیک , ورزش بیماری سیاتیک , درباره ی بیماری سیاتیک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question