نوروپاتی چیست؟ علت نوروپاتی محیطی، درمان نوروپاتی محیطی

نوروپاتی چیست؟ معرفی نوروپاتی و علت نوروپاتی محیطی، درمان نوروپاتی محیطی

نوروپاتی چیست معرفی نوروپاتی و علت نوروپاتی محیطی، درمان نوروپاتی محیطی را در این مقاله بررسی می کنیم. نوروپاتی که در اصطلاح به آن نوروپاتی محیطی نیز گفته می شود، شرایطی است که در نتیجه آن فعالیت های عادی اعصاب در ارتباط با سیستم محیطی بدن دچار اشکال می شود.

 

نوروپاتی چیست؟ علت نوروپاتی محیطی، درمان نوروپاتی محیطی

سیستم عصبی محیطی بدن شبکه های از اعصاب است که سیستم عصبی مرکزی بدن (مغز و کانال نخاعی) را به مابقی اعضا متصل می نماید. نوروپاتی زمانی ایجاد می شود که سلول های عصبی یا نورون ها آسیب دیده یا تخریب شده و این شرایط باعث ایجاد اختلال در فرآیند انتقال سیگنال های عصبی از مغز به اندام ها شود.

 

نوروپاتی می تواند یک عصب یا یک نوع از اعصاب را تحت تاثیر خود قرار داده یا باعث وارد شدن آسیب به انواع مختلف اعصاب در بدن شود. در صورتی که نوروپاتی درمان نشود، در نهایت می تواند باعث وارد شدن آسیب دائمی به اعصاب شود. علاوه بر این نوروپاتی می تواند نشانه ای از ایجاد یک مشکل جدی برای فرد باشد. در این شرایط لازم است به محض مشاهده علائم بیماری با پزشک ملاقات شود.

 

در صورتی که نوروپاتی به خاطر یک مشکل خاص قابل درمان ایجاد شده باشد، احتمالاً می توان آن را از طریق رفع مشکل بزرگتر درمان کرد. با این وجود در صورتی که نوروپاتی علت خاصی نداشته باشد، امکان کنترل علائم آن به صورت موفقیت آمیز از طریق روش های درمان مختلف وجود خواهد داشت. در این شرایط لازم است با پزشک برای تعیین بهترین روش درمان برای رفع مشکل صحبت شده و از روش های درمان جایگزین و اقدامات خود مراقبتی به عنوان روش های تکمیلی استفاده گردد.

 

نوروپاتی محیطی چیست؟

سیستم عصبی محیطی اعصاب را از مغز و کانال نخاعی (یا سیستم عصبی مرکزی بدن) به سایر نقاط بدن متصل می کند. این نقاط عبارت اند از:

بازوها
دست ها
پاها
زانوها
صورت

 

نوروپاتی محیطی یک نوع اختلال است که در هنگام عملکرد نامناسب اعصاب به خاطر آسیب دیدگی یا تخریب آن ها ایجاد می شود. این شرایط می تواند مشکلات خاص برای بیمار به همراه داشته باشد و به همین خاطر لازم است از روش های درمان مناسب برای رفع آن استفاده شود. مهم ترین بخش درمان در این شرایط تعیین ارتباط نوروپاتی محیطی با سایر مشکلات در بدن می باشد.

 

دلایل ابتلا به نوروپاتی محیطی چیست؟

بسیاری از دلایل مختلف می توانند باعث ابتلای فرد به نوروپاتی محیطی شوند. این دلایل می توانند ریشه فامیلی (به صورت مادرزادی) داشته یا اکتسابی (ایجاد شده پس از تولد) باشند.

 

نوروپاتی فامیلی

رایج ترین نوع نوروپاتی ارثی و فامیلی بیماری شارکو- ماری- توث (CMT) است که بر هر دوی اعصاب محرک و محیطی بدن تاثیر می گذارد. این بیماری باعث ایجاد ضعف در عضلات ناحیه پایین تنه می شود. علاوه بر این در نتیجه این شرایط ممکن است مشکلات ظاهری برای فرد در ناحیه پاها ایجاد گردد. این مشکل می تواند راه رفتن را برای فرد دشوار کرده و حتی باعث زمین خوردن فرد شود. در مراحل پیشرفته، این بیماری همچنین می تواند بر وضعیت عضلات دست ها نیز تاثیر گذارد. تا کنون درمان مشخصی برای این نوع نوروپاتی شناسایی نشده است.

 

نوروپاتی اکتسابی

نوروپاتی اکتسابی رایج ترین نوع نوروپاتی در بین افراد است. این مشکل می تواند دلایل متعدد به شرح زیر داشته باشد:

وارد شدن ضربه: این شرایط شامل آسیب دیدگی یک باره در نتیجه یک اتفاق همچون زمین خوردن، تصادف با اتومبیل یا فعالیت ورزشی است.
آسیب ایجاد شده در این شرایط می تواند باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب به خاطر انجام حرکت های تکراری شده و فضای عبور اعصاب از کانال نخاعی را تنگ نماید.
عفونت و مشکلات سیستم ایمنی: برخی از عوامل ویروسی و باکتریایی می توانند به اعصاب آسیب وارد کنند.

 

برای مثال در این رابطه می توان از ویروس ایدز (HIV)، ویروس تب خال، و باکتری علت ابتلا به بیماری لایم نام برد. علاوه بر این برخی از مشکلات سیستم ایمنی می توانند بر وضعیت عملکرد اعصاب تاثیر داشته باشند.

برای مثال سندرم گلین باره، لوپوس منتشر یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک، و روماتیسم از عوامل تاثیرگذار بر این شرایط هستند.
بیماری های سیستمیک: بیماری های سیستمیک نوع خاصی از بیماری ها هستند که بر وضعیت کل بدن تاثیر می گذارند.
این بیماری ها شامل دیابت (علت اصلی ابتلا به نوروپاتی محیطی)، نارسایی کلیه، برخی از انواع سرطان، و نیز روماتیسم مفصلی هستند.
مصرف دارو و قرار گرفتن در معرض مواد سمی: مصرف برخی داروها مثل داروهای قوی که برای درمان سرطان استفاده می شوند (شیمی درمانی)، می تواند به سیستم اعصاب محیطی آسیب وارد کند.
علاوه بر این قرار گرفتن در معرض مواد سمی همچون فلزات سنگین (شامل سرب و جیوه) و نیز مواد شیمیایی صنعتی (به خصوص حلال ها) می تواند عفونت سیستم عصبی را برای فرد ایجاد کند.
اختلالات عروقی: نوروپاتی می تواند هنگامی ایجاد شود که جریان خون به دست ها و پاها به خاطر التهاب، تشکیل لخته خونی، یا سایر اختلالات عروقی دچار محدودیت شود. به این ترتیب اختلال در جریان خون می تواند باعث کاهش سطح اکسیژن رسانی به سلول های عصبی شده و آسیب یا مرگ این سلول ها را به همراه داشته باشد.
عدم تعادل ویتامین ها در بدن: سطوح مناسب ویتامین E، ۱B، ۶B، ۹B، ۱۲B، و نیاسین برای عملکرد مناسب سیستم عصبی لازم و ضروری هستند.
مصرف الکل: مصرف زیاد الکل می تواند باعث دفع و از بین رفتن تیامین و سایر مواد مغذی بدن شده و در نهایت نوروپاتی در ناحیه دست ها و پاها را ایجاد کند.
هنگامی که نتوان علت دقیق نوروپاتی را مشخص کرد، در اصطلاح به این شرایط نوروپاتی ایدیوپاتیک (بدون علت مشخص) گفته می شود.

در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد موارد نوروپاتی از این نوع هستند. از طرف دیگر ۳۰ درصد دیگر موارد نوروپاتی در نتیجه دیابت ایجاد می شود.

 

علائم نوروپاتی محیطی چیست؟

نوروپاتی محیطی می تواند یک گروه از اعصاب یا هر سه نوع اعصاب را تحت تاثیر خود قرار دهد. علائم نوروپاتی محیطی شامل موارد زیر هستند:

احساس سوزش در دست ها یا پاها
احساس پوشیدن یک دستکش یا جوراب تنگ
درد شدید یا درد به صورت تیر کشیدن
بی حسی و خواب رفتن دست ها یا پاها
ضعف و احساس سنگینی در دست ها و پاها و نیز گاهی اوقات قفل شدن دست ها و پاها
افتادن منظم اجسام از دست ها
احساس سوزش یا شوک
نازک شدن پوست
افتادن فشار خون
عملکرد نامناسب جنسی، به خصوص در مردان
یبوست
مشکلات هضم غذا
اسهال
تعریق بیش از حد

این علائم همچنین می تواند نشان دهنده ایجاد سایر مشکلات احتمالی برای فرد باشند. به همین خاطر لازم است در صورت مواجه شدن با این شرایط با پزشک درباره علائم بیماری بطور دقیق صحبت شود.

 

چگونه می توان نوروپاتی محیطی را تشخیص داد؟

ابتدا، پزشک برای تشخیص مشکل از معاینات فیزیکی استفاده کرده و شرح حال بیمار و سابقه درمانی وی را بررسی می کند.
در صورتی که با انجام این فعالیت ها نتوان ارتباط علائم با نوروپاتی محیطی را مشخص کرد، از سایر آزمایش ها همچون موارد زیر برای تشخیص بهتر بیماری استفاده خواهد شد:

آزمایش خون می تواند سطح ویتامین و قند خون را اندازه گیری کرده و عملکرد مناسب غده تیروئید را بررسی نماید.
پزشک ممکن است از آزمایش سی تی اسکن یا ام آر آی برای مشاهده وارد شدن هر گونه فشار به اعصاب در نتیجه مواردی همچون فتق دیسک یا تشکیل تومور استفاده کند.

گاهی اوقات ممکن است پزشک برای تشخیص مشکل از یک عصب نمونه گیری کند. نوارعصب وعضله مهمترین روش دراثبات وجود نوروپاتی و تشخیص نوع و شدت نوروپاتی است و شامل دو بخش الکترومیوگرافی و آزمایش هدایت عصبی می باشد.

اﻟﻜﺘﺮوﻣﻴـﻮﮔﺮافی برای تشخیص مشکلات خاص در ارتباط با ارسال سیگنال های عصبی به عضلات استفاده می شود. برای انجام این آزمایش، پزشک یک سوزن کوچک به عضله وارد می کند. در ادامه پزشک از بیمار می خواهد به آرامی عضله خود را حرکت دهد. به این ترتیب حسگرهای موجود در سوزن مقدار جریان الکتریکی انتقال یافته به عضله را اندازه گیری خواهد کرد. در یک آزمایش هدایت عصبی، پزشک الکترودهای خاص بر روی پوست قرار می دهد.

 

در ادامه از این الکترودها برای ارسال پالس های الکتریکی ضعیف به اعصاب استفاده می شود تا به این ترتیب بتوان نحوه انتقال مناسب سیگنال های عصبی را کنترل کرد.

 

روش های درمان قابل استفاده برای نوروپاتی محیطی چیست؟

روش های درمان برای نوروپاتی محیطی با توجه به علت ایجاد مشکل مشخص می شود. در صورتی که علت ایجاد این شرایط ابتلا به دیابت باشد، کنترل سطح گلوکز خون می تواند از نقش بسیار با اهمیت در درمان نوروپاتی دیابتی برخوردار باشد.

از طرف دیگر در صورتی که فقر ویتامین علت ایجاد مشکل باشد، تامین ویتامین های مورد نیاز بدن می تواند به رفع مشکل کمک کند. به این ترتیب بسیاری از روش های درمان می توانند به بازگشت شرایط بیمار به وضعیت عادی کمک نمایند. گاهی اوقات ترکیبی از این روش ها بهترین نتایج را برای فرد به همراه خواهند داشت.

 

داروهای مسکن درد

داروهای مسکن درد قابل تهیه از داروخانه ها بدون نسخه پزشک (OTC) همچون استامینوفن (تیلنول) و داروهای ضد التهاب غیر استروئید همچون آسپیرین و ایبوپروفن می تواند برای کنترل درد ناشی از نوروپاتی محیطی بسیار موثر باشد.

 

داروهای تجویز شده برای بیمار توسط پزشک

بسیاری از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک برای بیمار می تواند به کنترل درد ناشی از نوروپاتی محیطی کمک کند. این داروها شامل نارکوتیک ها، برخی از داروهای ضد صرع، و نیز برخی داروهای ضد افسردگی است.

 

سایر داروهایی که به این منظور توسط پزشک برای بیمار تجویز می شوند به شرح زیر هستند:

مهارکنندگان انتخابی آنزیم سیکلواکسیژناز- ۲
ترامادول
تزریق کورتیکو استروئید
داروهای صرع همچون گاباپرنتین یا پریگابالین
داروهای ضد افسردگی همچون آمیتریپتیلاین
سیمبالتا به عنوان یک مهارکننده
درمان های پزشکی

 

پزشک می تواند از روش های درمان مختلف برای کنترل علائم بیماری استفاده کند. برای مثال پلاسمافرزیس یک روش تصفیه خون است که در آن آنتی بادی های موجود در جریان خون که می توانند باعث وارد شدن آسیب احتمالی به اعصاب شوند، حذف می گردند. در صورتی که نوروپاتی باعث اختلال در عملکرد یک عصب شده باشد، پزشک احتمالاً داروی مناسب را برای رفع مشکل به صورت مستقیم به عصب تزریق خواهد کرد.

 

تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS)

تحریک الکتریکی عصب از روی پوست بر روی همه افراد جواب نمی دهد، اما بسیاری افراد به دلیل غیر دارویی بودن آن تمایل به استفاده از این درمان دارند. در طول این درمان، الکترودها بر روی نقاط مختلف پوست قرار گرفته و از آن ها برای ارسال پالس های الکتریکی ضعیف استفاده می شود. هدف از این درمان ایجاد اختلال در عملکرد اعصابی است که مسئولیت انتقال سیگنال های عصبی به مغز را بر عهده دارند.

 

منبع: drkavianiclinic

 

 

 

 

نوروپاتی چیست

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر نجفی

در سایت دکتر نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

فلکه دوم صادقیه – بلوار فردوس – نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر نجفی

 

کلمات کلیدی:

نوروپاتی چیست , معرفی نوروپاتی , علت نوروپاتی محیطی , درمان نوروپاتی محیطی , نوروپاتی محیطی چیست , درمان نوروپاتی چیست , روش جدید درمان نوروپاتی , بیماری پلی نوروپاتی اکسونال , نوروپاتی چیست و علائم آن , تشخیص نوروپاتی , نوروپاتی دیابتی چیست , آیا بیماری نوروپاتی خطرناک است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question