تسریع درمان و کاهش عوارض کرونا با خدمات توانبخشی

درمان و کاهش عوارض کرونا با توانبخشی

درمان و کاهش عوارض کرونا با توانبخشی و خدمات طب فیزیکی و توانبخشی برای درمان و بهبود بیماران مبتلا به کرونا

درمان و کاهش عوارض کرونا با توانبخشی از موارد تاثیرگذار ویروس کرونا است که در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم. دکتر سید منصور رایگانی، مدیر گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران با اشاره به نقش و تاثیرگذاری مثبت خدمات توانبخشی در تسریع روند درمان بیماران کرونایی و کاهش عوارض بیماری در بهبودیافتگان، انواع خدمات ارایه شده در درجات مختلف این بیماری را تشریح کرد.

 

درمان و کاهش عوارض کرونا با توانبخشی

دکتر سید منصور رایگانی – رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران – در گفت وگو با ایسنا ضمن تشریح حیطه فعالیتی طب فیزیکی و توانبخشی به عنوان درمان های غیرجراحی اختلالات اسکلتی و عضلانی و تکمیل کننده دیگر خدمات درمانی، عنوان کرد: توانبخشی، بازگرداندن و دوباره ساختن توان، قدرت و حرکت از دست رفته در بیمارانی است که به دنبال ابتلا به برخی بیماری ها، زمینه عملکردی و فعالیت آن ها دچار اختلال شده، این دسته از بیماران با استفاده از خدمات طب فیزیکی و توانبخشی می توانند در انجام فعالیت های روزمره زندگی مستقل شده و توان حضور در جامعه و ایفای نقش اجتماعی را بازیابی کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه به دنبال شیوع کرونا طرحی برای تسریع روند درمان بیماران کرونایی و کاهش عوارض بیماری در بهبودیافتگان با استفاده از طب فیزیکی و توانبخشی اجرا شد، درباره تاثیر و نقش مثبت خدمات توانبخشی در درجات مختلف این بیماری، اظهار کرد: دسته اول بیماران مبتلا به کرونای خفیف هستند که نیازی به دریافت خدمات خاص توانبخشی ندارند. دسته دوم بیماران بستری شده در بیمارستان هستند که حال عمومی خوبی داشته و وضعیت ریوی تنفسی و اختلالات حاصله به حدی نیست که در ICU بستری شوند، این افراد علاوه بر درمان های طبی، دارویی و تجویز اکسیژن، نیازمند دریافت خدمات حرکتی جهت پیشگیری از تحلیل عضلات و همچنین از نظر توانبخشی نیازمند تقویت ریه و عضلات تنفسی هستند تا همزمان با دریافت اکسیژن درمانی، نیاز بافت ها به اکسیژن تأمین شود.

 

خدمات توانبخشی در بیماران مبتلا به کرونای شدید

رایگانی در رابطه با بیماران مبتلا به شرایط حاد بیماری کووید ۱۹ و درگیری شدید سیستم تنفسی و همچنین افراد بستری در ICU، عنوان کرد: این دسته از بیماران نیازمند دریافت خدمات وسیع تر توانبخشی حرکتی، ریوی و تنفسی با هدف ایجاد آمادگی بیشتر برای بهبودی هستند؛ در این روش توانبخشی عضلات بدون دردآوری انقباض پیدا کرده، اثرگذاری درمان های دارویی بیشتر شده و بازتوانی مجدد سیستم تنفسی تسهیل می شود.

 

توانبخشی در بیماران مبتلا به عوارض ناشایع کرونا

به گفته این متخصص طب فیزیکی، گروه دیگری از بیماران کرونایی دچار عوارض ناشایع همچون درگیری سیستم عصبی و در نهایت سکته مغزی، التهاب نخاع و یا دردهای عضلانی پایدار می شوند که در رابطه با این بیماران علاوه بر توجه به بیماری زمینه ای یا عوارض ناشی از بیماری کرونا یعنی اختلالات تنفسی، ضعف عضلات، لاغری و غیره، باید درمان های تخصصی آغاز شده و پس از ترخیص برای بازتوانی و رفع خستگی عضلانی، ضعف و اختلالات شایع از درمان های توانبخشی استفاده شود.

رایگانی با بیان اینکه ارایه خدمات به افراد دچار عوارض اسکلتی، ریوی و قلبی – عروقی ناشی از کرونا طرح اقدامی ضروری است، اظهار کرد: تقویت و تداوم این طرح نیازمند برنامه ریزی در سطح کلان و تجهیز درمانگاه ها و کلینیک ها با هدف ارایه خدمات سازمان دهی شده، منظم و منطبق با اصول علمی به بیماران است.

 

نحوه ارایه خدمات توانبخشی به بهبودیافتگان

این عضو هیات علمی دانشگاه همچنین با اشاره به بهبودیافتگانی که دوره حاد بیماری را طی کرده ولی همچنان با عوارض آن درگیرند، عنوان کرد: این گروه که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود، پس از بهبودی دچار عوارضی همچون تحلیل بدن، خستگی مزمن، ضعف عضلات، لاغری اندام، کاهش ظرفیت حیاتی ریه و کاهش توان قلبی عروقی می شوند که خدمات طب فیزیکی و توانبخشی به تسریع روند بهبودی آنان کمک زیادی می کند.

وی ادامه داد: اکثر بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خدمات توانبخشی دریافت کرده و تحت پوشش خدمات قرار دارند.

رایگانی همچنین با تاکید بر ضرورت انجام فعالیت های ورزشی توسط افرادی که در قرنطینه به سر می برند، گفت: این افراد لازم است در دوران بی فعالیتی و کم تحرکی؛ حرکات ورزشی انجام داده و از خدمات تجویز شده ورزشی و حرکتی طب توانبخشی استفاده کنند تا عضلات و بدن شان تحلیل نرود.

رئیس بخش طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان شهدای تجریش در ادامه ضمن معرفی اقدامات و فعالیت های این مرکز، گفت: ارایه خدمات توانبخشی به بیماران بستری کرونا و همچنین توانبخشی پس از کرونا یک کار تیمی است که با همکاری پزشک متخصص توانبخشی، همکاران متخصص داخلی یا عفونی، همکاران فیزیوتراپیست، کار درمان ، متخصص تغذیه، پرستار توانبخشی، روانشناس بالینی و مددکار اجتماعی محقق می شود.

 

نقش خدمات توانبخشی در بهبود بیماران کرونایی

وی با بیان اینکه همه این افراد برای بررسی و کاهش تبعات و عوارض بیماری تلاش می کنند، اظهار کرد: خدمات توانبخشی به افراد کمک می کند که از نظر ساختار فکری، روانی و تطبیق پذیری با وضعیت جدید توجیه شده، حجم ریه و توان عملکردی قلب، ریه و توان حرکتی سیستم اسکلتی عضلانی بهبود پیدا کرده، برای انجام فعالیت های روزانه عملکرد بهتری داشته و همچنین تغذیه بهتری داشته باشند.

رایگانی با اشاره به مهمترین هدف ارایه خدمات توانبخشی به بیماران کرونایی، اظهار کرد: هدف این است که بیماران دچار عوارض سخت بیماری، با گرفتن خدمات توانبخشی بتوانند به سطح مطلوب توان و شرایط جسمی قبل از کرونا بازگردند.

 

تمرین توانبخشی در منزل

وی با تأکید بر اینکه بهبودیافتگان کرونا و بیماران ترخیص شده از بیمارستان می توانند علاوه بر دریافت خدمات توانبخشی از مراکز درمانی، تمرین های مربوط به بهبود و ترمیم ارگان های آسیب دیده را در خانه انجام دهند، گفت: این افراد باید دستورات و توصیه های درمانی را از متخصصین دریافت کرده و اگر منعی برایشان تجویز نشده، تمرین های مربوطه را به صورت روزانه و حداقل دو بار و هر بار حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در منزل و یا محیط های باز با رعایت فاصله فیزیکی انجام دهند. توصیه می شود این افراد ضمن پیاده روی در محیط های سرباز و استشمام هوای سالم، مفاصل و اندام خود را حرکت داده، از مواد لبنی، سبزیجات و میوه جات استفاده کرده و تغذیه مناسب داشته باشند. همچنین اقدام جهت بازسازی روحی و روانی این افراد پس از بهبودی ضروری است.

 

افزایش درصد بهبودی بیماران کرونایی بدون عارضه

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه خوشبختانه درصد بهبودی بیماران کرونایی بدون عارضه افزایش یافته است، اظهار کرد: با این حال عوارض بیماری همچنان در سالمندان، افراد دارای مشکلات زمینه ای و افراد دارای ظرفیت پایین تنفسی، ریوی و عملکردی همچنان بالاست؛ لذا توجه به خدمات توانبخشی برای این دسته از بیماران ضروری است.

رایگانی با بیان اینکه شدت بروز ضایعات و اختلالات بیماری در افراد متفاوت است، عنوان کرد: این موضوع بر روی نتیجه بهبودی تاثیر گذار است. خوشبختانه بیمارانی که به مرکز درمانی مراجعه می کنند و دوره درمانی را کامل انجام می دهند متجاوز از ۷۰ تا ۸۰ درصد به بهبودی مورد نظر دست پیدا کرده و در فعالیت های روزانه مستقل شده و به توانمندی مطلوب می رسند.

 

سایر خدمات توانبخشی بخش طب فیزیکی بیمارستان شهدای تجریش

رییس بخش طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به سایر فعالیت های این مرکز در دوران قبل و بعد از کرونا، گفت: در مراکز مختلف طب فیزیکی و توانبخشی در سطح کشور، خدمات جامع توانبخشی برای افرادی که اختلالات اسکلتی، عضلانی و عصبی آنان به جراحی نیاز نداشته و یا تمایلی به جراحی ندارند، پیشنهادات دارویی، ورزشی، فیزیوتراپی، تزریقات موضعی و درمان های غیر تهاجمی مهیاست.

رایگانی در خاتمه با بیان اینکه ارایه خدمات جامع طب توانبخشی نورولوژیک برای بیماران ضایعه نخاعی، سکته مغزی، ضایعات مغزی، پارکینسون و ام اس از دیگر فعالیت های مراکز طب فیزیکی است، خاطرنشان کرد: امکان ارایه خدمات با تعرفه دولتی در واحد توانبخشی نورولوژیک بخش طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان شهدای تجریش مهیاست و طی آن کلیه خدمات جامع از قبیل فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی و استفاده از روش های متنوع فیزیکی جهت کاهش درد و افزایش توانمندی ارایه می شود.

 

منبع: ایسنا

 

 

 

 

درمان و کاهش عوارض کرونا با توانبخشی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر شریف نجفی

در سایت دکتر شریف نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر شریف نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر شریف نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر شریف نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر شریف نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر شریف نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر شریف نجفی

 

کلمات کلیدی:

درمان و کاهش عوارض کرونا با توانبخشی , کرونا , ویروس کرونا , coronavirus , corona virus , corona

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question