شیوه جدید توانبخشی برای معلولان و سالمندان در بحران کرونایی

شیوه جدید توانبخشی برای معلولان و سالمندان در بحران کرونایی

شیوه جدید توانبخشی برای معلولان و سالمندان در بحران کرونایی

شیوه جدید توانبخشی برای معلولان و سالمندان در بحران کرونایی توسط انجمن علمی کاردرمانی ایران که در رویداد بزرگ آموزش و توانبخشی مجازی ویژه والدین و خانواده های افراد دارای ناتوانی برگزار می شود ارائه می شود.

 

شیوه جدید توانبخشی برای معلولان و سالمندان در بحران کرونایی

محمدرضا اسدی، عضو هئیت مدیره مجمع انجمنهای علمی گروه پزشکی کشور و نایب رئیس انجمن علمی کاردرمانی ایران گقت: با توجه به شرایط کشور، شیوه جدیدی برای ارایه خدمات سلامت و توانبخشی به معلولان و سالمندان در نظر گرفته شده است.

بحران ویروس کرونا و بیماری covid19 جدای از تهدیدات سهمگین و جدی که به سلامت جامعه جهانی وارد کرده، خسارات عمده و وقفه ای نگران کننده نیز بر دیگر نیازهای پیرامون سلامت افراد وارد کرده است.

در این بین افراد دارای معلولیت و سالمندان بیشتر از دیگر آحاد جامعه خطر ابتلای به این بیماری، آنان را تهدید می کند و به علتهای مختلف از پیگیری اولویت های دیگر مربوط به سلامتشان از جمله خدمات توانبخشی بازماندند.

عدم دسترسی این گروه به خدمات توانبخشی می تواند موجب کاهش عملکرد مطلوب در کارکرد و فعالیتهایی در این عزیزان شود که برنامه درمانی آن قبلا طراحی شده بود و این خود تاثیر منفی شگرفی در دستیابی به استقلال نسبی این گروه خواهد گذاشت.

این موضوع از جانب دیگر هم نگرانی هایی را در پی داشته و آن تعطیلی کلینیک ها و دفاتر تخصصی توانبخشی و همچنین مراکز آموزشی و توانبخشی روزانه سازمان بهزیستی و مدارس استثنایی ویژه کم توانان ذهنی و کودکان طیف اوتیسم بوده که این وقفه و عوامل دیگر پیش گفته، می تواند صدمات جبران ناپذیری را به رشد و پیشرفت این گروه نیازمند مستمر به خدمات توانبخشی وارد سازد. از این رو با هماهنگی های به عمل آمده برای ترغیب گروه زیادی از متخصصان رشته های مختلف توانبخشی از قبیل رشته های کاردرمانی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، روانشناسی، طب فیزیکی و طب سالمندی و … برای تداوم برنامه های درمانی و توانبخشی و برای عدم گسست ارتباط با مراجعین در این مدت بحران کرونا و استفاده از شیوه ای مختلف و مسیرهای ارتباطی گوناگون در فضای مجازی و برقراری تماس های مستمر با عزیزان دارای معلولیت و سالمندان در راستای انجام مسئولیت اجتماعی و اخلاق حرفه ای اقدامی خودجوش صورت گیرد.

به ضرس قاطع می توان گفت که این بحران، ضرورت ایجاد و شکل گیری شیوه های به روز ارائه خدمات سلامت و توانبخشی از قبیل توانبخشی از راه دور (Tele Rehabilitation) و پزشکی از راه دور (Tele Medicine ) را با هدف تسهیل دسترسی افراد دارای معلولیت و سالمندان به این خدمات در مسیر تحقق عدالت اجتماعی، بیش از پیش نمایان می سازد.

 

رویداد بزرگ آموزش و توانبخشی مجازی ویژه والدین و خانواده های افراد دارای ناتوانی

 

در این یک ماه شاهد تحرکات هدفمند و دلسوزانه همکاران در اقصا نقاط کشور در این زمینه بودیم و در این هفته هم شاهد تجربه ای دیگر در انسجام این فعالیتها با نام “رویداد بزرگ آموزش و توانبخشی مجازی ویژه والدین و خانواده های افراد دارای معلولیت” به ابتکار دبیر علمی و حمایت انجمن علمی کاردرمانی ایران و همکاری دیگر انجمن ها و اساتید توانبخشی خواهیم بود.

امیدواریم این شیوه ها در آینده نزدیک با حمایت سازمان های مهم و متولی توانبخشی کشور به صورت گسترده تر در دسترس بیشتر جامعه هدف سالمند و دارای معلولیت کشور قرار گیرد.

 

منبع: تسنیم

 

 

 

 

شیوه جدید توانبخشی برای معلولان و سالمندان در بحران کرونایی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر شریف نجفی

در سایت دکتر شریف نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر شریف نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر شریف نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر شریف نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر شریف نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر شریف نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر شریف نجفی

 

کلمات کلیدی:

شیوه جدید توانبخشی برای معلولان و سالمندان در بحران کرونایی , کرونا , ویروس کرونا , طب فیزیکی و توانبخشی , coronavirus , corona virus , corona

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question