طب فیزیکی و توانبخشی در تشخیص و درمان بیماریها

طب فیزیکی و توانبخشی در تشخیص و درمان بیماریها

طب فیزیکی و توانبخشی در تشخیص و درمان بیماریها به گفته دکتر بهنود صمدی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

طب فیزیکی و توانبخشی در تشخیص و درمان بیماریها: همانطور که از نام این رشته می توان دریافت طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از قوانین فیزیکی و حرکتی حاکم بر بدن انسان سعی در تشخیص و درمان بیماریها دارد.

 

طب فیزیکی و توانبخشی در تشخیص و درمان بیماریها

دکتر بهنود صمدی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد با بیان این مطلب گفت: طب فیزیکی و توانبخشی یکی از رشته های بسیار نوپای پزشکی بالینی در عصر حاضر می باشد که پزشکان عمومی می توانند بعد از طی دورۀ هفت ساله پزشکی وارد دورۀ رزیدنتی این رشته شده و پس از طی دوره تحصیلی ۴ ساله و کسب مهارت های علمی و عملی به عنوان متخصص در این رشته فعالیت پزشکی خود را شروع کنند که خبرنگار” وب دا” برای شناساندن این رشته جدید گفتگویی با نخستین متخصص طب فیزیک و توانبخشی در سبزوار ترتیب داده که به شرح ذیل می باشد.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تصریح کرد: این رشته به صورت مختصر ” فیزیاتری و متخصصین این رشته “فیزیاتریست” نام دارند که از لغت یونانی physikos به معنای “فیزیک” و iatreia به معنای “هنر درمان” گرفته شده است. فیزیاتریست از درمانهای غیر داروئی در کنار سایر درمانهای متداول در درمان بیماریها استفاده میکند و علاوه بر درمان بیماری در جهت رسیدن به حداکثر عملکرد بیمار و بهبود کیفیت زندگی تلاش می نماید. رشته طب فیزیکی و توانبخشی پزشکی تشابه بسیار زیادی با ارتوپدی دارد، اما با این تفاوت که رویکرد آن غیر جراحی است.متخصص طب فیزیکی و توانبخشی معتقد به درمان به صورت تیمی یا گروهی می باشد و در این راستا در موارد لزوم از مشاوره و همکاری متخصصین رشته های دیگر بالینی و جراحی به خصوص رشته های اورتوپدی، جراحی اعصاب (نوروسرجری) و داخلی اعصاب (نورولوژی) استفاده و همچنین از کارشناسان مربوطه با رشته های فیزیوتراپی، کار درمانی، گفتار درمانی، حرکت و ورزش درمانی اورتوپدی فنی، ماساژ درمانی و مددکار اجتماعی جهت درمان و کسب حداکثر نتایج استفاده را می کند.

دکتر صمدی یاد آور شد: همانطور که از نام این رشته می توان دریافت طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از قوانین فیزیکی و حرکتی حاکم بر بدن انسان سعی در تشخیص و درمان بیماریها دارد و علاوه بر درمانهای دارویی، بیشتر تلاش و تأکید بر استفاده از درمانهای فیزیکی و غیر جراحی از طریق استفاده از درمانهای دستی و آموزش ورزشهای درمانی می باشد.

دکتر بهنود صمدی گفت: در این راستا از پدیده های فیزیکی بطور شایع استفاده می شود که گرما،سرما،انرژی های صوتی ،انرژی های تابشی ،لیزر ،انرژی های الکتریکی، فارادیک، انرژی های مغناطیسی از جمله آن ها می باشد که در مجموع استفادۀ صحیح و بجا از این پدیده های فیزیکی و شناخت تأثیر متقابل آنها بر بافتهای بدن، امروزه نقش مهمی در درمان. بیماریهای عصبی-عضلانی-اسکلتی دارد.

وی در خصوص اینکه چه بیماری هایی را میتوان با این رشته درمان کرد یادآور شد: بطور خلاصه انواع بیماریهایی که ناتوانیِها و معلولیتهای جسمی ایجاد می نمایندباید تحت درمان طب فیزیکی و توانبخشی قرار گیرند شامل ارزیابی ، تشخیص ، درمان،پیشگیری و ارائه روشهای توانبخشی در افراد دارای بیماریها و ناتوانی­های عصبی، اسکلتی – عضلانی و درد مزمن مثل درمانهای غیر جراحی بیماریهای ستون فقرات و اندامها(کمر درد، گردن درد،بیماری دیسک، آرتروز، استئوپروز) ، توانبخشی بیماریهای روماتیسمی، آسیبهای ورزشی،سکته مغزی، آسیب نخاع، ام اس، محدودیتهای حرکتی، میوپاتی، فلج مغزی، نوروپاتی محیطی ، قطع عضو، توانبخشی قلبی ریوی ، سالمندان و همچنین تجویز اندام مصنوعی ، بریس و کفش طبی ، ورزش و فیزیوتراپی، کاردرمانی، مانیپولاسیون در کنار روشهای داروئی درمانی می توانید با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مشاوره نمائید.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

 

 

طب فیزیکی و توانبخشی در تشخیص و درمان بیماریها

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر شریف نجفی

در سایت دکتر شریف نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر شریف نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر شریف نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر شریف نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر شریف نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر شریف نجفی

 

کلمات کلیدی:

طب فیزیکی و توانبخشی در تشخیص و درمان بیماریها , طب , طب فیزیکی , توانبخشی , متخصص طب فیزیکی , دکتر بهنود صمدی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question