کمردرد حاملگی، کمردرد در بارداری، علت کمردرد بارداری، درمان کمردرد در بارداری

کمردرد حاملگی، ، کمردرد در بارداری، علت کمردرد بارداری، درمان کمردرد در بارداری

کمردرد حاملگی یکی از مشکلات شایع در خانمهای باردار است؛ حدود ۷۵ درصد خانمهای حامله کمردرد را تجربه می کنند.

کمردرد حاملگی

علت کمردرد حاملگی:

در طی حاملگی ترشح هورمون ریلکسین باعث شل شدن رباطها و مفاصل محافظت کننده لگن و ستون فقرات می شود تا کانال زایمانی برای پروسه زایمان آماده شود. شل شدن رباطها و مفاصل فوق، باعث کمردرد می شود. بالا رفتن ماههای حاملگی و افزایش وزن جنین باعث فشار به عروق، اعصاب و عضلات کمر و لگن شده و منجر به بروز یا تشدید کمردرد می شود. استرس های دوران بارداری یکی دیگر از فاکتورهای موثر در بروز یا تشدید کمردرد هستند.

 

روش تشخیص کمردرد حاملگی:

بدلیل خطرات اشعه ایکس برای جنین، گرفتن عکس رادیولوژی یا سی تی اسکن از کمر در دوران بارداری ممنوع است بنابراین تشخیص علت کمردرد حاملگی بر اساس شرح حال و معاینه بالینی خواهد بود.

 

درمان کمردرد حاملگی:

پوزیشنهای درست را رعایت کنید. از ایستادن و نشستن طولانی مدت اجتناب نمائید. صاف بنشینید و از زیرپائی برای قرار دادن پاها استفاده کنید. اگر مجبور به ایستادن طولانی مدت هستید، یک پایتان را روی چهارپایه قرار داده و به تناوب پاها را عوض کنید.

با وزن گیری جنین، مرکز ثقل بدن به جلو متمایل می شود و این وضعیت کمردرد را بدتر می کند. تا حد امکان با تکیه دادن، این حالت را جبران کنید. شانه هایتان را عقب و شل نگه دارید. زانوهایتان از هم فاصله داشته باشند. کفش پاشنه بلند نپوشید.

صندلی شما باید پشتی داشته باشد، در غیر اینصورت یک بالشتک کوچک در ناحیه گودی کمر بگذارید. از خم و راست شدن مکرر اجتناب کنید. اجسام سنگین را بر ندارید. در هنگام بلند کردن جسم، بنشینید و بعد با پاهایتان بلند شوید. طاقباز نخوابید. بهترین حالت خوابیدن برای شما به پهلو است که یکی یا هر دو زانو خم شده باشد.

 

کمردرد حاملگی

 

داروهای درمان کمردرد حاملگی:

اغلب داروهایی که برای درمان کمردرد استفاده می شوند در دوران بارداری ممنوعیت مصرف داشته و یا باید با دوزهای پائین استفاده شوند. بی عارضه ترین دارو برای کمردرد حاملگی استامینوفن( بدون کدئین) است. از پمادهای موضعی، کیسه آب گرم و کمربند طبی مخصوص بارداری نیز می توان استفاده کرد.

 

ورزش های مناسب زمان حاملگی:

حتما با نظر پزشکتان ورزشهای مناسب سن حاملگی را شروع کنید. ورزشهای کششی و تقویتی باعث بهبود عملکرد عضلات کمر و لگن شده و درد را کاهش می دهند. این حرکات بایستی به آرامی و کنترل شده اجرا شوند. ورزشهای کم برخورد و کم خطر گزینه مناسبی برای دوران بارداری هستند؛ شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری از ورزشهای مفید در حاملگی هستند.

کمردرد حاملگی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر شریف نجفی

در سایت دکتر شریف نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر شریف نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر شریف نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر شریف نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر شریف نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر شریف نجفی

   

کلمات کلیدی:

کمردرد حاملگی , علت کمردرد در اوایل بارداری , کمردرد در ماه پنجم بارداری , کمردرد در هفته های اول بارداری , کمردرد در ماه چهارم بارداری , علت درد پشت در بارداری , کمردرد در ماه آخر بارداری , کمردرد در ماه دوم بارداری , کمردرد بارداری از کی شروع میشه , کمردرد در حاملگی , درمان کمردرد حاملگی , کمردرد و حاملگی , کمردرد علائم حاملگی , کمردرد نشانه حاملگی است؟ , علایم حاملگی کمر درد , کمردرد اول حاملگی , کمردرد در اوایل حاملگی , کمردرد ماه اول حاملگی , کمردرد در زمان حاملگی , کمردرد حاملگی , کمردرد حاملگی چگونه است , کمردرد در حاملگی

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question