افتادگی شانه

افتادگی شانه ، درمان افتادگی شانه ، حرکات اصلاحی افتادگی شانه ، ورزش افتادگی شانه

افتادگی شانه و درمان افتادگی شانه را در این مقاله بررسی می کنیم. در وضعیت طبیعی شانه ها موازی با تنه و قرینه هستند. اما عدم قرینه بودن شانه ها و متمایل شدن آن رو به جلو، باعث خارج شدن شانه ها از وضعیت طبیعی شده و افتادگی شانه را به دنبال دارد.

 

افتادگی شانه

 

علت به وجود آمدن افتادگی شانه

در خیلی از مواقع ما در وضعیت های غلط از نشستن، ایستادن، خوابیدن و راه رفتن های طولانی قرار داریم که در طولانی مدت بدن ما را به وضعیت غیر نرمالی شکل می دهد، همچنین فعالیت بیش از حد با یک طرف از بدن (در انواع ورزش ها مثلا بدمینتون یا در حمل یک طرفه وسایل) بدن ما را به سمت افتادگی شانه سوق می دهد.

بلند کردن اجسام سنگین یا حمل کیف و کوله های سنگین به خصوص آن هاییکه تنها روی یک شانه حمل می شوند، انجام ورزش هایی که تقارن در قدرت عضلات جلویی و پشتی بدن را مختل می کند، تمرکز بیش از حد بر تقویت عضلات جلویی منجر به افتادگی شانه و دردهای شایع شانه ای می شود.

این دردها در دانش آموزان و کسانی که کیف های سنگین خود را تنها بر روی یک شانه حمل می ‎کنند نیز دیده می شود که بروز آن ها در جوانی معمولاً به صورت گذرا و کم و بیش است اما با افزایش سن و عدم توجه کافی به آن باعث تبدیل به دردهای دائمی می شود. معمولاً در کسانی که دچار کج گردنی یا کج پشتی هستند نیز افتادگی شانه وجود دارد.

 

علت افتادگی شانه

  • وضعیت های غلط
  • ضعف عضلات اطراف شانه
  • ضعف عضلات بالا برنده کتف
  • فیبرهای فوقانی عضله ذوزنقه
  • وضعیت های کاری

 

عوارض افتادگی شانه

  • خارج شدن شانه ها از وضعیت عادی (از دست دادن وضعیت چهارشانه)
  • درد در اطراف شانه و گردن
  • ضعیف شدن عضلات اطراف شانه
  • کاهش تحرک مفصل شانه
  • کاهش عملکرد قلب و ریه

 

افتادگی شانه یک طرفه

افتادگی شانه فقط مربوط به هر دو شانه نیست، گاهی به علت بالا رفتن فشار در یک سمت بدن علائم بیشتری در آن سمت ظاهر می شود. به طور مثال در صورتی که فرد از کوله و کیف های سنگین استفاده کند به نحوی که بارهای سنگین و پرفشار را بیشتر با یک سمت حمل کند، باعث عدم قرینگی و افتادگی شانه می شود.

در این موارد، درمانگر با ارزیابی دقیق، علت اصلی افتادگی شانه را مشخص کرده و سپس با تصحیح وضعیت عضلانی، کشش، تقویت و بالا بردن تحمل عضلات و ستون فقرات، موجب اصلاح وضعیت می گردد.

 

درمان افتادگی شانه

کشش دست ها رو به عقب

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن

در حالت ایستاده قرار بگیرید. با دست راست مچ دست چپ را پشت تنه بگیرید. حال سعی کنید دست ها را به سمت عقب بکشید. این حرکت موجب کشش بافت های نرم اطراف شانه می گردد. هر تمرین به مدت یک دقیقه انجام می شود، سپس استراحت نموده و تمرین را بادست دیگر انجام دهید.

 

کشش در حالت ایستاده

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن

در حالت ایستاده هر دو دست را بالای سر ببرید و در هم قفل کنید( تا جایی که می تونید به سمت بالا کشش بدهید طوری که کشش عضلات زیر بغل رو احساس کنید.) همین تمرین را در حالت خوابیده به پشت هم انجام بدهید، سعی کنید بدون اینکه آرنج خم بشود پشت دست ها را به زمین برسانید.

کشش عضلات جلو شانه

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن

فرد در حالت ایستاده یا نشسته قرار می گیرد و دست ها را از پشت روی میز قرار می دهد. در این حالت، سعی می کند از حالت ایستاده به نشسته درآید. برای این منظور، زانوها را خم می کند و آرام آرام پایین می آید. این تمرین موجب کشش بافت های نرم جلو شانه و سینه می شود. هر تمرین به مدت ۳۰ ثانیه الی یک دقیقه انجام می شود و سپس فرد بعد از استراحتی کوتاه تمرین را تکرار می کند.

 

حرکات اصلاحی افتادگی شانه

اسلاید دست روی دیوار

افتادگی شانه چیست و چگونه افتادگی شانه را درمان کنید؟

پشت به دیوار بایستید و به طور کامل به دیوار تکیه دهید، سپس دست ها را بالا آورده و در حالی که شانه ها و پشت با دیوار در تماس هستند، آرنج ها را در زاویه ۹۰ درجه قرار دهید، سپس دست ها را بالا ببرید، دقت کنید دست نباید از دیوار جدا شود. سپس به موقعیت شروع برگردید، این حرکت را ۳ ست با ۱۵ تکرار انجام دهید. می توانید در طول روز چند بار این حرکت را انجام دهید.

بالا بردن شانه

درمان افتادگی شانه

صاف بایستید، سپس شانه ها را بدون اینکه رو به جلو حرکت دهید، رو به بالا تا نزدیک گوش حرکت دهید، بین ۳ تا ۳۰ ثانیه مکث داشته باشید و دوباره حرکت را تکرار کنید. مدت زمان تکرار ۳۰ ثانیه

کشش شانه و گردن

درمان افتادگی شانه

مانند تصویر سر را به طرف شانه دیگر خم کنید تا جایی که گوش نزدیک شانه شود، با دست مخالف شانه دیگر را همزمان ماساژ دهید، ۳۰ ثانیه در این وضعیت بمانید، این کشش را دو بار برای هر طرف تکرار کنید.

 

عقب بردن تیغه شانه

درمان افتادگی شانه

 

صاف بایستید، هر دو شانه را رو به عقب ببرید به نحوی که تیغه های شانه کاملا عقب بروند، یک مکث ۳ ثانیه ای داشته باشید، سپس حرکت را تکرار کنید، این تمرین را ۲ تا ۳ ست با ۱۰ تکرار انجام دهید.

کشش و قدرت

درمان افتادگی شانه

با استفاده یک کش ورزشی، که یک طرف آن به جایی محکم شده باشد، در حالی که صاف ایستاده اید؛ و دست ها رو به جلو است، کش رو به سمت سینه بکشید و همزمان تیغه های شانه را رو به عقب حرکت دهید، سپس با چرخش دست ها به نحوی که روی دست رو به بالا باشد، با فشار همزمان دست ها و تیغه‎ های شانه را رو به پایین و طرفین حرکت دهید. این تمرین را در ۳ ست با ۱۲ تکرار انجام دهید.

کشش بازوها

درمان افتادگی شانه

 

با استفاده از کش ورزشی، دست ها روبری سینه به طور کامل باز کنید تاعضلات سینه ای تحت کشش باشند، در همین حالت دست ها را رو به عقب حرکت دهید تاجایی که کش به تیغه های شانه در پشت برسد، این حرکت را در ۳ ست با ۱۲ تکرار انجام دهید.

حرکت چرخش داخلی شانه

درمان افتادگی شانه

انجام این حرکت با وزنه و بدون وزنه و حتی با کش نیز قابل اجرا است. فقط باید احتیاط کنید آرنج پایین نیاید و در راستای شانه باشد، ابتدا دست رو به بالا است، سپس با یک چرخش آرنج دوباره در موازات شانه قرار می گیرد و دوباره به نقطه شروع بر می گردید. ۳ ست با ۱۵ تکرار برای این حرکت انجام شود.

درﻣﺎن افتادگی شانه با بدنسازی

گاهی اوقات افراد بر این باورند که با انجام هر ورزشی به صورت سرخود می توانند مشکل افتادگی شانه وضعیت بدنی خود را اصلاح کنند. در حالیکه گاهی ممکن است با انجام تمرینات نادرست، مشکل خود را بیشتر نمایند. به طور مثال درمان افتادگی شانه با بدنسازی، بدنسازی و کار با دمبل برای همه ی افراد موثر نبوده و به علت فشار بالایی که در برخی تمرینات وجود دارد، وضعیت فرد را شدیدتر می کنند.

حال در صورتی که فرد مایل به انجام بدنسازی است، حتما باید برنامه ی ورزشی را زیر نظر فیزیوتراپیست یا درمانگر تنظیم نماید. همچنین در طول انجام بدنسازی و قبل آن، فرد باید تمریناتی را انجام دهد که عضلات ریز را درگیر می کند. همین موجب میشود تا اثر درمان افتادگی شانه با بدنسازی بیشتر شده و از طرفی دیگر احتمال آسیب پایین بیاید.

تقویت عضلات شانه

افتادگی شانه و حرکات اصلاحی آن

در حالت ایستاده قرار بگیرید و دو وزنه در دست هایتان بگیرید. حال شانه ها را بالا ببرید و برای لحظاتی در این وضعیت نگه می دارید، سپس پایین می آورید. این تمرین موجب بهبود قدرت عضلات بالابرنده کتف و وضعیت شانه ها می شود. وزنه می تواند از ۵/۲ تا ۱۴ کیلوگرم باشد.

حفظ وضعیت های صحیح بدن

افتادگی شانه چیست؟ روش درمان افتادگی شانه

تلاش کنید هنگام کار، استراحت، راه رفتن و نوشتن, شانه ها را در یک سطح نگه دارید و خودتان را خم نکنید. هرگز طی یک مسیر کیف و کتاب خود را فقط با یک دست حمل نکنید، بلکه سعی کنید این کار را به صورت متناوب با هر دو دست انجام دهید. رعایت بهداشت حرکتی و حفظ وضعیت صحییح نیز برای رفع این عارضه مفید خواهد بود.

 

منبع: elmevarzesh

 

 

 

 

افتادگی شانه ، درمان افتادگی شانه

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر نجفی

در سایت دکتر نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

فلکه دوم صادقیه – بلوار فردوس – نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر نجفی

 

کلمات کلیدی:

افتادگی شانه ، درمان افتادگی شانه , افتادگی شانه راست , انواع افتادگی شانه , فیلم درمان افتادگی شانه , برای افتادگی شانه به چه دکتری مراجعه کنیم , ورزش برای افتادگی شانه , درمان افتادگی شانه در طب سنتی , درمان افتادگی شانه با قوزبند , عوارض افتادگی شانه

3 دیدگاه دربارهٔ «افتادگی شانه»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question