غربالگری جنین از نظر ناهنجاری‌های ژنتیکی

غربالگری جنین از نظر ناهنجاری های ژنتیکی

غربالگری جنین از نظر ناهنجاری های ژنتیکی

غربالگری جنین از نظر ناهنجاری های ژنتیکی را در این مقاله بررسی می کنیم. ماده ۵۳ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و دستورالعمل کشوری نحوه «بررسی ناهنجاری های کروموزومی جنین مادران باردار» دارای تعارضاتی با مصالح کشور و مردم است که نهایتا به نقض غرض قانونگذار می انجامد.

 

غربالگری جنین از نظر ناهنجاری های ژنتیکی

غربالگری جنین از نظر ناهنجاری های ژنتیکی

غرض قانونگذار، افزایش جمعیت فعال و پویای کشور برای پیشبرد اهداف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … است و نه تولد فرزندی که جمعیت فعال و مولد را چنان درگیر مشکلات متعاقب خود نماید که عملا افراد را نه تنها از فعالیت تولیدی که از حداقل انتفاع از یک زندگی عادی نیز محروم گرداند!

احتمال بروز ناهنجاری های جنینی از جمله اختلالات کروموزومی، واقعیتی تلخ و انکارناپذیر است که علم پزشکی با تعریف روشهای غربالگری، تا حدود زیادی امکان پیشگیری از آن را فراهم ساخته است.

تبعات تولد فرزندی با اختلالات کروموزومی در یک خانواده آنچنان وحشتناک و خانمان سوز است که درک عمق مشکل فقط برای والدینی که به آن مبتلا شده اند ممکن است. نیاز این فرزندان به آموزش، مراقبت و امکانات خاصی که تامین آن به لحاظ شرایط اقتصادی امروز دشوار یا بعضا ناممکن است، بنیان خانواده را با ضرباتی مهلک و سنگین مواجه می سازد چه اینکه برای بسیاری از خانواده ها، تامین حداقل این نیاز مانند یک پوشک ساده نیز مشقت بزرگی محسوب می گررد.

 

چو می بینی که نابینا و چاه است
اگر خاموش بنشینی گناه است!

 

اینکه قانونگذار در تشخیص چنین امر خطیری، به “ظن غالب” اصالت داده و امکان رسیدن به “یقین” را نه تنها نادیده گرفته بلکه تقبیح نموده، جای بسی شگفتی و تامل است!

آنچه در این مساله مورد غفلت جدی قرار گرفته است، عدم تمیز و تفکیک امر غربالگری از سقط غیر قانونی است.

وظیفه اخلاقی، علمی و قانونی پزشک بر اساس سوگندی که یاد نموده، در نظر گرفتن مصالح بیمار و راهنمایی وی بر اساس مبانی مسلم علمی است. غربالگری امری علمی است که اگر انجام آن به بعد زمان مقتضی خود موکول گردد، دیگر مفید فایده نبوده و اینکه انجام آن منوط به خواست بیمار و تجویز توسط پزشک متخصص گردیده و راهنمایی بیمار خارج از روال مشروح در نص قانون جرم تلقی شده و مستوجب تحمل چنان مجازاتهای سنگینی گردد، با اصول شرع، اخلاف، علم و مبانی حقوقی در تضاد آشکار است.

طبق اصل نهم قانون اساسی، هیچ مقامی حق سلب آزادیهای مشروع را “حتی با وضع قانون” ندارد و داشتن فرزند سالم و آزادی استفاده از راهکارهای علمی و مشروع و برخورداری از راهنمایی و مشاوره پزشک حقی مسلم است که حتی قانونگذار نیز مجاز به سلب آن نمی باشد!

همچنین اصل شرعی “لا ضرر” و کاربرد همین مفهوم عالی در اصل چهلم قانون اساسی نیز سکوت و خاموشی پزشک در قبال کسی که عالم به مصلحت خود نیست یا به لحاظ فقر مادی یا عدم امکانات جغرافیایی از دسترسی به رده های بالاتر درمانی و بهداشتی محروم است را موجه نمی سازد.

 

دکتر مازیار ستاری

 

 

 

 

غربالگری جنین از نظر ناهنجاری های ژنتیکی

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر نجفی

در سایت دکتر نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

فلکه دوم صادقیه – بلوار فردوس – نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر نجفی

 

کلمات کلیدی:

غربالگری جنین از نظر ناهنجاری های ژنتیکی , ایا اختلالات کروموزومی قابل درمان است؟ , کیا مشکل کروموزومی داشتن , درمان اختلالات کروموزومی در سقط جنین نی نی سایت , انواع اختلالات کروموزومی , علت ناهنجاری کروموزومی در جنین , کیا مشکل کروموزومی داشتن نی نی سایت , ناهنجاری های کروموزومی چیست , یک کروموزوم کمتر

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question