ورزش کردن با ماسک خطرناک است

ورزش کردن با ماسک خطرناک است

ورزش کردن با ماسک خطرناک است ، بایدها و نبایدها درمورد خطر استفاده از ماسک در ورزش

ورزش کردن با ماسک خطرناک است ، بله درست متوجه شده اید ورزش کردن با ماسک خطرناک است توصیه ای که به ورزشکاران شده است این است که با ماسک ورزش نکنند. در این مقاله بایدها و نبایدهای اینکه چرا گفته می شود ورزش کردن با ماسک خطرناک است را بررسی کرده ایم.

 

ورزش کردن با ماسک خطرناک است

انجام حرکات ورزشی با ماسک خطرناک است؛ محققان مخاطرات استفاده از ماسک هنگام فعالیت های ورزشی را به افراد هشدار داده اند.

اماکن ورزشی اکنون پس از گذشت چند ماه تعطیلی یا نیمه تعطیلی در پی شیوع بیماری کرونا، به تدریج و با رعایت اصولی همچون استفاده اجباری از ماسک در حال بازگشایی هستند. محققان اما بر این باورند که استفاده از ماسک در فعالیت های ورزشی مخاطراتی برای افراد به همراه دارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی ریل کلیر ساینس، ویروس کرونا از سی ام ژانویه ۲۰۲۰ زمانی که فدارسیون فوتبال چین شروع بازی های فصلی فوتبال این کشور را به تاخیر انداخت، بر رویدادهای ورزشی تاثیر گذاشته است. بازی های المپیک توکیو نیز به دلیل همه گیری کرونا تا تابستان ۲۰۲۱ به تاخیر افتاد که اولین تاخیر در تاریخ مدرن المپیک محسوب می شود.

مدیران ورزشی اکنون تنها در حال بررسی روش هایی هستند که بازگشت به تمرین ها و رقابت ها را هم در سطح حرفه ای و هم در سطح آماتور میسر سازد. اما در شرایطی که هنوز واکسنی برای کرونا وجود ندارد، چالش های زیادی برای از سرگیری تمرینات ورزشی وجود دارد که یکی از آنها در رابطه با تنفس است.

تنفس در زمان ورزش کردن نسبت به زمان استراحت تندتر و شدیدتر می شود که خطر انتقال این بیماری را افزایش می دهد. در نتیجه لیگ برتر فوتبال استفاده از ماسک های صورت را پیشنهاد داده است.

اما ماسک استنشاق مقدار هوای مورد نیاز را برای انجام ورزش های سنگین، دشوار می سازد. می دانیم که پوشیدن یک ماسک جراحی مقاومت در برابر جریان هوا را افزایش می دهد؛ ورزش کردن نیز باعث می شود که تنفس سریعتر و شدیدتر شود؛ بنابراین پوشیدن ماسک در طول ورزش ممانعت بیشتری در برابر جریان هوا ایجاد می کند.

از سوی دیگر انجام ورزش های سطح متوسط تا شدید با استفاده از ماسک دشوارتر می شود. در حالی که با داشتن ماسک به راحتی می توان راه رفت به نظر می رسد که این چالش در هنگام انجام ورزش های سنگین (مثل راگبی یا فوتبال) که ورزشکار به میزان حدود ۴۰ تا ۱۰۰ لیتر در دقیقه به هوا نیاز دارد، بیشتر است.
زمانی که ورزش سنگینی انجام می دهیم، عضلات ما «اسید لاکتیک» تولید می کنند که باعث احساس سوزش می شود. این اسید سپس به دی اکسید کربن تبدیل شده و بازدم می شود. اما اگر دی اکسید کربن در ماسک تجمع یابد، چه اتفاقی می افتد؟

همچنین در هوای بازیافت شده اکسیژن کمتری وجود دارد که شرایطی مشابه با ورزش در ارتفاعات بالا را نشان می دهد. بنابراین مهم است که درک بیشتری از محدودیت های انجام ورزش سنگین با ماسک صورت داشته باشیم.

با توجه به گزارشی که در کانال خبری استرالیا در مورد دو پسر نوجوان منتشر شد که در عرض یک هفته از یکدیگر به دلیل پوشیدن ماسک طی انجام معاینات اجباری تربیت بدنی جان خود را از دست دادند، نیاز به درک این مساله را افزایش می دهد. البته از آنجایی که جسد این دو پسر تحت کالبد شکافی قرار نگرفته است، نمی توان متوجه شد که آیا پوشیدن ماسک در مرگ این دو پسر نقش داشته است یا خیر.

 

آیا ورزش کردن با ماسک در دوران کرونا بی خطر است؟

یک محقق دانشگاه «هرتفوردشایر» در انگلیس این موضوع را روی خود بررسی کرد. وی با سرعت ۱۰ کیلومتر در ساعت برای سه دقیقه روی تردمیل می دوید تا شدت و مدت زمان شمشیر بازی را منعکس کند.

وی این کار را با کیت کامل شمشیربازی با پوشیدن ماسک پارچه ای در زیر ماسک شمشیر بازی و یک بار بدون پوشیدن ماسک پارچه ای در زیر ماسک شمشیر بازی انجام داد. وی یک آنالایزر قابل حمل گاز استفاده کرد و آن را برای اندازه گیری غلظت گازهای دم و بازدم، تطابق داد.

غلظت اکسیژن در اتمسفر حدود ۲۱ درصد در سطح دریا است. این آزمایش نشان داد که در زمان دویدن روی تردمیل در حالی که تنها ماسک شمشیربازی بر صورت است، غلظت اکسیژن حدود ۱۹.۵ درصد است که با میزان اکسیژن موجود در اتفاع ۶۰۰ متری بالای سطح دریا برابر است.

اما زمانی که در زیر ماسک شمشیربازی یک ماسک پارچه ای پوشیده می شود، سطح اکسیژن به حدود ۱۷ درصد کاهش می یابد که این میزان اکسیژن با ورزش کردن در ارتفاع هزار و ۵۰۰ متری برابر است. کاهش بیشتر غلظت اکسیژن با ورزش طولانی تر یا سخت تر تأثیر زیادی بر واکنش های فیزیولوژیکی ورزش می گذارد و باعث بروز علائم مرتبط با بیماری ارتفاع مانند سرگیجه یا سردرد می شود.

از سوی دیگر میزان دی اکسیدکربن موجود در هنگام ورزش تنها با ماسک شمشیربازی، زیر یک درصد است. اما با استفاده از ماسک پارچه ای این میزان به ۳٪ افزایش یافت. این در حالی است که آژانس دولتی مسئول تنظیم و اجرای ایمنی محل کار انگلیس- توصیه می کند که کارمندان نباید بیش از ۱۵ دقیقه در معرض ۱.۵٪ دی اکسید کربن قرار داشته باشند.

پوشیدن ماسک شمشیر بازی از سال ۱۸۹۶ بخشی از قوانین بازی های المپیک بوده است و از این نظر این ورزش منحصر به فرد است؛ بنابراین قبل از هر توصیه ای که در زمینه پوشیدن یک ماسک پارچه ای در زیر ماسک شمشیر بازی انجام شود، باید تحقیقات بیشتری روی افراد انجام شود تا تاثیر سطح بالای دی اکسید کربن و میزان کم اکسیژن به دقت بررسی شود و ایمنی جامعه ورزشی تامین شود.. نتایج این مطالعه در مورد تاثیر پوشیدن ماسک صورت با سایر ورزش های پر فشار نیز هماهنگی دارد.

 

منبع: ایرنا

 

 

 

 

ورزش کردن با ماسک خطرناک است

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر شریف نجفی

در سایت دکتر شریف نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر شریف نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر شریف نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر شریف نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر شریف نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر شریف نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر شریف نجفی

 

کلمات کلیدی:

ورزش کردن با ماسک خطرناک است , کرونا , ورزش , ماسک , ویروس کرونا , coronavirus , corona virus , corona

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question