پیشگیری از شانه درد ، تشخیص و درمان درد شانه ، التهاب و کشیدگی و پارگی تاندون شانه

پیشگیری از شانه درد ، تشخیص و درمان درد شانه ، التهاب تاندون شانه ، کشیدگی و پارگی تاندون شانه

پیشگیری از شانه درد ، تشخیص و درمان درد شانه ، التهاب و کشیدگی و پارگی تاندون شانه را در این مقاله بررسی می کنیم. درد شانه یکی از دردهای ناخوشایند است که موجب نگرانی زیادی در بیماران می شود. علت درد شانه چیست و چگونه می توان تشخیص داد که به چه دلیل رخ داده است. در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

 

پیشگیری از شانه درد

درد شانه به علت دامنه ی حرکتی وسیع و انعطاف پذیری بالای مفصل شانه اهمیت زیادی دارد.

 

آناتومی شانه انسان

شانه دارای مفصلی از نوع توپی است که سه استخوان اصلی دارد:

استخوان بازو یا هومروس
ترقوه
اسکاپولا- که با نام استخوان کتف هم شناخته می شود.

 

لایه ای از غضروف در میان این سه استخوان قرار دارد. دو نوع مفصل اصلی در شانه وجود دارد:

مفصل (acromioclavicular joint) که بین استخوان کتف و ترقوه قرار دارد.
مفصل شانه یا مفصل کاسه ای بازویی (glenohumeral joint) مفصل به شکل گوی و کاسه ای بوده و بین استخوان بازو و لبه ی خارجی استخوان کتف است. مفصل شانه پرحرکت ترین مفصل در بدن بوده و باعث حرکت بازو به سمت جلو و عقب می شود. همچنین اجازه می دهد که بازو حرکات چرخشی و به سمت بالا و بیرون را انجام دهد.

 

 

برای مشاوره، تشخیص و درمان انواع دردها و بیماری‌های شانه به واتساپ کلینیک دکتر نجفی پیام بدهید: ۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

 

 

شانه دامنه ی حرکتی خود را مدیون کلاهک گرداننده است .کلاهک گرداننده از ۴ تاندون تشکیل شده است. تاندون ها بافت هایی هستند که ماهیچه ها را به استخوان متصل می کند. اگر تاندون ها و یا ماهیچه های اطراف کلاهک گرداننده آسیب دیده و متورم شوند بلند کردن بازو بالای سر سخت و دردناک خواهد شد. با انجام حرکات سخت، انجام دادن برخی ورزش ها و یا حتی انجام حرکات تکرار شونده امکان آسیب به شانه وجود دارد.

برخی از بیماری ها هم عامل ایجاد درد منتشر شونده در شانه هستند ، این بیماری ها شامل، بیماری هایی در ناحیه ی گردن، قلب، کبد و یا حتی بیماری کیسه صفرا هستند. احتمال بروز مشکلات و دردهای شانه با افزایش سن به خصوص بعد از سن ۶۰ سال بیش تر خواهد شد. به این دلیل که بافت نرم اطراف شانه به مرور سن تغییر شکل و حالت خواهد داد. در بسیاری از موارد امکان درمان درد شانه با روش های خانگی وجود دارد. همچنین فیزیوتراپی، استفاده از داروها و یا جراحی به درمان این مشکل کمک می کند.

 

علل ایجاد درد شانه و کتف

عوامل و شرایط مختلفی در بروز درد شانه موثر است . یکی از رایج ترین دلایل درد، التهاب تاندون های کلاهک گرداننده است. یکی از شاخصه های اصلی آن تاندون های متورم است . دیگر دلیل رایج درد شانه نشانگان گیرافتادگی شانه است که در آن کلاهک گرداننده بین بخشی از استخوان کتف و سر استخوان بازو گیر می کند.

گاهی اوقات درد شانه ناشی از آسیب نقطه ی دیگری از بدن معمولا قسمت جلو بازو و گردن است. این نوع از درد را درد ارجاعی می نامند. در این شرایط میزان درد فرد با حرکت شانه زیاد تر نخواهد شد.

 

دلایل درد شانه

التهاب مفاصل
پارگی غضروف
پارگی کلاهک گرداننده
کیسه ی بورس یا کیسه سینوویال و تاندون متورم
زواید استخوانی
رگ به رگ شدن گردن یا شانه
شانه یا بازوی شکسته
خشکی و گرفتگی بازو
در رفتگی شانه
آسیب شانه به دلیل کار زیاد
آسیب طناب نخاعی
حمله قلبی

 

 

 

برای مشاوره، تشخیص و درمان انواع دردها و بیماری‌های شانه به واتساپ کلینیک دکتر نجفی پیام بدهید: ۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

 

 

تشخیص درد شانه

پزشک بعد گرفتن شرح حال بیمار، سابقه ی پزشکی و انجام معاینه ی بالینی، سعی می کند تا علت بروز درد شانه را تشخیص دهد. پزشک تورم و التهاب احتمالی که دامنه ی حرکت شانه و ثبات مفصل را تحت تاثیر قرار خواهد داد را بررسی خواهد کرد. به این منظور از روش های تشخیصی تصویربرداری مانند رادیولوژی اشعه ایکس استفاده خواهد شد. اگر نیاز به جزئیات بیش تر باشد برای تشخیص بهتر باید ام آر آی انجام شود.

 

پزشک برای تشخیص علت بیماری سوالاتی مطرح خواهد کرد، این سوالات شامل:

آیا درد در دو شانه ی سمت راست و چپ احساس می شود؟
آیا درد به صورت ناگهانی آغاز می شود؟ با اینکه بعد از انجام فعالیتی خاص احساس درد دارید؟
آیا درد به دیگر نواحی بدن منتقل می شود؟
آیا می توانید محل دقیق درد را نشان دهید؟
آیا زمانی که حرکت نمی کنید هم درد دارید؟
آیا در حال انجام حرکات خاصی احساس درد دارید؟
آیا درد شدیدی احساس می کنید؟
آیا محل درد قرمز، داغ و یا متورم است؟
آیا درد شما را در طول شب بیدار نگه می دارد؟
چه عاملی باعث بدتر شدن درد و یا بهبود نسبی آن می شود؟
آیا به خاطر درد شانه مجبور هستید تا فعالیت های خود را محدود کنید؟

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن تب، ناتوانی در حرکت دادن شانه، وجود کبودی و احساس داغ بودن پوست در اطراف مفصل و یا اگر با وجود چندین هفته درمان خانگی، درد ادامه داشته باشد باید با پزشک تماس گرفت. اگر بدون هیچ علتی و بدون وارد آمدن آسیب و به صورت ناگهانی شانه دردناک شود، باید به سرعت با اورژانس تماس گرفت. چرا که می تواند نشانه ای از حمله ی قلبی باشد، دیگر نشانه های حمله قلبی عبارتند از:

تنگی نفس
سختی سینه
سرگیجه
تعریق زیاد
درد در گردن یا فک

 

در صورت وارد آمدن ضربه و در صورت خونریزی و تورم هم باید به بخش فوریت های پزشکی بیمارستان مراجعه کرد.

 

روش های درمان درد شانه (درمان خانگی + درمان دارویی)

درمان درد شانه به عامل ایجاد کننده ی درد و همچنین شدت درد بستگی دارد. روش های درمانی موجود برای درد شانه شامل درمان فیزیوتراپی و کاردرمانی، ثابت نگه داشتن شانه و جراحی است.

امکان تجویز داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی یا کورتیکواستروئید ها هم وجود دارد. کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی قوی هستند چه به صورت خوراکی و یا تزریقی در دسترس هستند . نمونه ی تزریقی این دارو، توسط پزشک بن ناحیه شانه تزریق خواهد شد.

اگر به منظور درمان، بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت، باید همه ی مراحل مراقبتی پس از عمل را به درستی و دقت انجام دهد.

در موارد خفیف تر درد شانه در خانه قابل درمان است. قرار دادن یخ هر ۳ الی ۴ بار یک بار و هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و تکرار این پروسه به مدت چندین روز به کاهش درد کمک خواهد کرد. از کیسه ی یخ و یا کمپرس های یخ موجود در بازار استفاده کنید. هرگز یخ را به صورت مستقیم روی شانه قرار ندهید، چرا که در این صورت امکان سرما زدگی و یا سوختن پوست وجود دارد.

قبل از بازگشت به فعالیت های روزانه ی طبیعی حتماً چندین روز استراحت کرده و از انجام حرکاتی که باعث ایجاد درد در شانه می شوند به شدت پرهیز کنید. انجام فعالیت هایی که در آن مجبور به بالا بردن دست بالای سر هستید را به شدت محدود کنید.

دیگر درمان های خانگی هم شامل استفاده از داروهای بدون نسخه ی غیر استروئیدی ضد التهابی برای کاهش درد و التهاب و استفاده از باند های مخصوص کشی برای کاهش تورم است.

 

برای پیشگیری از شانه درد چه کنیم؟

ورزش ها و تمرینات معمول به قدرت و استقامت عضلات و تاندون های کلاهک نگهدارنده کمک می کنند. یک فیزیوتراپ و یا متخصص طب کار به بیمار روش درست انجام این تمرینات را آموزش می دهد.

اگر بیمار قبلاً هم مشکلاتی در ناحیه شانه داشته باشد، قرار دادن یخ به مدت ۱۵ دقیقه بعد از انجام این تمرین ها از بروز آسیب های بعدی جلوگیری خواهد کرد.

در صورت داشتن حس کوفتگی در شانه روزانه یک سری تمرین هایی با دامنه ی حرکتی کم انجام دهید. این کار از گرفتگی شانه جلوگیری می کند .

شما می توانید هرگونه سوال در رابطه با موضوع این مقاله را در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به پرسش های شما پاسخ داده شود.

 

منبع: drdr.ir

 

 

 

 

پیشگیری از شانه درد ، تشخیص و درمان درد شانه ، التهاب تاندون شانه ، کشیدگی و پارگی تاندون شانه

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر نجفی

در سایت دکتر نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

فلکه دوم صادقیه – بلوار فردوس – نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر نجفی

 

کلمات کلیدی:

پیشگیری از شانه درد , تشخیص و درمان درد شانه , التهاب تاندون شانه , کشیدگی و پارگی تاندون شانه , حرکات یوگا برای شانه درد , ورزش برای درد دست چپ , حرکات اصلاحی شانه به جلو , ورزش برای درد بازو , رهایی از درد کتف , ورزش برای درد دست راست , ورزش برای قولنج پشت , حرکات اصلاحی کتف

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question