کرونا و رابطه ورزش و ماسک

کرونا و رابطه ورزش و ماسک

کرونا و رابطه ورزش و ماسک و استفاده کردن یا نکردن از ماسک در زمان ورزش کردن

کرونا و رابطه ورزش و ماسک برای ورزشکاران حرفه ای و غیر حرفه ای، مهم است که ورزشکاران بدانند چطور پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا در زمان ورزش از ماسک استفاده کنند یا خیر.

 

کرونا و رابطه ورزش و ماسک

بسیاری از ورزشکاران اعم از حرفه ای و غیر حرفه ای این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا با ماسک و رعایت پروتکل بهداشتی به تمرینات خود ادامه می دهند ، اما استفاده از ماسک به اعتقاد کارشناسان بهداشت و درمان در بسیاری از رشته های ورزشی برای سلامتی ورزشکار زیانبار است.

در ابتدای شیوع ویروس کرونا ،ستاد مقابله با این ویروس در ورزش از دست اندرکاران لیگ های فوتبال ، باشگاه های بدنسازی و استخرداران خواست تا به منظور حفظ سلامت ورزشکاران نسبت به تعطیلی اماکن ورزشی اقدام نمایند ، اما از اواسط اردیبهشت فعالیت برخی از باشگاهها با رعایت پروتکل بهداشتی از سرگرفته شد.

بسیاری از باشگاه های ورزشی فعال در مازندران را باشگاه های بدنسازی یا جیم تشکیل می دهند ، باشکاه هابی که یکی از شروط بازگشایی آنها استفاده ورزشکاران از ماسک بوده است.

ولی الله فهیمی عضو تیم ملی گراپلینگ یکی از ورزشکارانی است که این روزها در قائمشهر تمریناتش را در باشگاه بدن سازی انجام می دهد . او به خبرنگار ایرنا گفت که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ابتلا به آن بویژه در دور جدید اوج گیری کرونا در مازندران ، تقریبا از یک هفته پیش تاکنون استفاده از ماسک را در دستور کار قرار داده است.

این ورزشکار مازندرانی با اظهار این که باید تمریناتش را انجام دهد و در عین حال سلامتیش هم باید حفظ شود ، توضیح داد : واقعیت این است که وقتی ماسک استفاده می کنم ، هنگام استفاده از وسایل ورزشی گاهی نفس کم می آورم ، ولی با این وصف در شرایط فعلی کشور مجبورم از ماسک استفاده کنم تا این ویروس هر چه سریع تر ریشه کن شود.

فهیمی افزود : در باشگاهی که تمرین می کنم رعایت پروتکل های بهداشتی الزامی است و ورزشکاران ضمن این که باید از ماسک استفاده کنند ، مایع ضدعفونی کننده هم برای سطوح و دست وجود دارد که استفاده می شود.

 

چگونگی استفاده از ماسک در ورزش

اگر چه عضو تیم ملی گراپلینگ استفاده از ماسک را تنها راه باقی مانده برای حفظ سلامتی و انجام تمرین ورزشی می داند ، ولی رئیس هیات پزشکی ورزشی شهرستان قائمشهر ، جایی که فهیمی در آنجا تمرین می کند بر این اعتقاد است که استفاده از ماسک در باشگاههای بدنسازی بویژه تمرین های حرفه ای توصیه نمی شود.

دکتر بهزاد کوچک زاده به خبرنگار ایرنا گفت: استفاده از ماسک هنگام فعالیت ورزشی عمل دم و بازدم را برای فرد سخت تر می کند چرا که دفع دی اکسید کربن به خوبی صورت نمی گیرد و استنشاق مجدد آن باعث افزایش تعداد تنفس می شود.

وی با اعلام اینکه ورزشکاران در هنگام ورزش کردن با ماسک زودتر خسته می شوند ، توضیح داد: ورزشکاران در هنگام ورزش با ماسک سریع تر از زمانی که از ماسک استفاده نمی کنند،خسته و نفس کم می آورند .

کوچک زاده گفت : درست است که در شرایط حاضر و به منظور مقابله با ویروس کرونا استفاده از ماسک تاکید می شود ، ولی استفاده از ماسک در فعالیت های ورزشی ، مخاطراتی را برای افراد به همراه دارد.

رئیس هیات پزشکی ورزشی شهرستان قائمشهر با بیان اینکه بهترین روش برای استفاده از ماسک در باشگاه بدنسازی اکسیژن رسانی به بدن است ، گفت : ابتدا باید سطح تمرین با ماسک کمتر از زمانی باشد که از ماسک استفاده نمی شود بنابراین بهترین زمان فعالیت ورزشی در باشگاه یک ساعت است.

وی افزود : ورزشکاران در باشگاه باید هر ۲۰ دقیقه ، پنج دقیقه بدون ماسک راه بروند تا اکسیژن رسانی بهتر در بدنشان انجام شود.

کوچک زاده با اعلام اینکه استفاده از ماسک در طولانی مدت خطرناک است ، هشدار داد : استفاده از ماسک در ورزش حرفه ای و در مدت طولانی همچنین باعث افت بدنی ورزشکاران می شود.

نظارت بر فعالیت باشگاه ها

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان قائمشهر هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه بازرسان این اداره به صورت روزانه بر فعالیت باشگاهها نظارت دارند و هر روز از پنج تا ۶ باشگاه سرکشی می کنند ، گفت : به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا،باشگاه ها باید به صورت متعدد نسبت به ضدعفونی وسایل ورزشی خود اقدام کنند.

فرشید قدیمی با اعلام اینکه انتظارات ورزشکاران از مسئولان باشگاه های بدنسازی رعایت پروتکل بهداشتی و ضدعفونی است ، افزود : تاکنون گزارشی مبنی بر تخلف گزارش نشده است و باشگاه داران بعد از زمان ورزشی نسبت به ضدعفونی کل باشگاه اقدام می کنند.

وی با بیان اینکه به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا ظرفیت هر باشگاه بدنسازی در این شهرستان ۵۰ درصد است ، گفت : اکثر ورزشکاران هم در حین ورزش از ماسک استفاده می کنند .

رئیس اداره ورزش و جوانان قائمشهر در پایان تعداد کل باشگاه خصوصی و دولتی در این شهرستان را ۲۸۰ واحد اعلام کرد.

منبع: ایرنا

 

 

 

 

کرونا و رابطه ورزش و ماسک

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر شریف نجفی

در سایت دکتر شریف نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر شریف نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر شریف نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

فلکه دوم صادقیه- بلوار فردوس- نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر شریف نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر شریف نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر شریف نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر شریف نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر شریف نجفی

 

کلمات کلیدی:

کرونا و رابطه ورزش و ماسک , کرونا , ویروس کرونا , طب فیزیکی و توانبخشی , coronavirus , corona virus , corona

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question