فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر، ورزش و توانبخشی بعد از جراحی ستون فقرات

فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر، ورزش بعد از جراحی ستون فقرات

فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر ، ورزش بعد از جراحی ستون فقرات را در این مقاله بررسی می کنیم. دوره توانبخشی بعد از جراحی ستون فقرات به اندازه خود عمل جراحی ستون فقرات برای تسکین درد کلی شما بسیار مهم است. فیزیوتراپی بعد از عمل جراحی ستون فقرات امکان ایجاد پایداری و پشتیبانی جدید به به ستون فقرات و عضلات اطراف آن را می دهد.

 

فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر، ورزش بعد از جراحی ستون فقرات

این امر به حمایت و تقویت بدن کمک می کند تا از آسیب دیدگی ستون فقرات در آینده جلوگیری کند. از این رو دستورالعمل های توانبخشی برای کمک به شما در بازگشت بدن به حرکت و تکمیل کارهای روزمره و فعالیت های خود بدون هیچ گونه ناراحتی و یا دردی که قبل از عمل تجربه کرده اید مهم است.

 

در اصل، توانبخشی شامل فیزیوتراپی و ورزش است که می تواند به شما در بهبودی کامل بعد از عمل جراحی ستون فقرات کمک کند. بنابراین، در این مرحله، همیشه باید دستورالعمل هایی را که توسط فیزیوتراپیست و جراح خود آموزش داده اید، دنبال کنید.

 

چه موقع نیاز به عمل جراحی است؟

در مواردی که اقدامات محافظه کارانه برای بیماری های زیر موثر واقع نشود، ممکن است عمل جراحی کمر برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب عصبی در نظر گرفته شود:

فشردگی اعصاب نخاعی
اگر ستون فقرات به دلیل آسیب دیدگی (شکستگی ستون فقرات) ناپایدار باشد
اگر ستون فقرات به دلیل لغزش یک استخوان ستون فقرات روی دیگری (ناحیه اسپوندیلولیستزی) ناپایدار باشد

 

انواع عمل ستون فقرات

دیسککتومی

شامل برطرف کردن قسمت بیرون زده دیسک برای کاهش فشار روی عصب است. در بیشتر موارد، ابتدا باید لامینوتومی برای ظاهر شدن دیسک انجام شود. سپس هر بخشی از دیسک که به عصب فشار می آورد می تواند برداشته شود. ماده دیسک که سست است یا ممکن است در آینده مشکلاتی ایجاد کند نیز حذف می شود. بعد از عمل معمولاً دیسک کافی برای لایه گذاری بین مهره ها باقی می ماند.

 

میکرودیسککتومی

برداشتن بخشی از دیسک از طریق برش کوچک تر و با استفاده از میکروسکوپ جراحی برای دیدن ریشه عصب و مواد دیسک انجام می شود. لامینوتومی: شامل برداشتن بخشی از لامینا، استخوانی در قسمت انتهایی کانال ستون فقرات، است. فضای کوچک که ایجاد شده است گاهی اوقات برای برداشتن فشار از روی اعصاب کافی است. اما در بیشتر موارد بخشی از دیسک یا خار استخوانی که روی اعصاب فشار وارد می کنند نیز برداشته می شود.

 

لامینکتومی

شامل از بین بردن بخشی یا تمام لامیناهای مهره ها است. لامینا بخشی از مهره ها است که کانال ستون فقرات را در بر گرفته است. برداشتن آن کانال ستون فقرات را بزرگ تر می کند و از این طریق فشار بر اعصاب کاهش می یابد. لامینکتومی ممکن است در یک سطح یا چند سطح انجام شود. در صورت لزوم، جراح شما می تواند هر بخشی از دیسک یا دیواره استخوان را که به عصب فشار می آورد، از بین ببرد. او همچنین ممکن است فضا را برای کاهش درد ناشی از تنگی کانال نخاعی بزرگ کند. پس از انجام عمل، فضای جدید در ستون فقرات توسط ماهیچه های ضخیم کمر محافظت می شود. ممکن است یک فیوژن در همان زمان انجام شود تا استحکام ستون فقرات بیشتر شود.

 

فیوژن نخاعی

این یک روش جراحی است که در آن یک یا چند مهره ستون فقرات به یکدیگر متصل می شوند (ذوب می شوند) تا از حرکت بین آن ها جلوگیری شود، که گاهی اوقات با کاهش ارتفاع دیسک یا لغزش یک مهره ایجاد می شود. این عمل ممکن است برای تثبیت مهره های شکسته یا کاهش حرکت بیش از حد بین مهره ها (که به عنوان اسپوندیلولیستزیس نیز شناخته می شود) یا افزایش ثبات به دنبال یک لامینکتومی انجام شود. فیوژن ستون فقرات ماده ای به نام پیوند استخوان را بین استخوان های مهره ای وارد می کند تا بدن را برای رشد استخوان جدید ترغیب و استخوان های ستون فقرات را به هم بپیوندد. استخوان پیوند زده شده ممکن است از لگن شما یا از بانک استخوانی گرفته شود. این پیوندها در طی چند ماه بهبود می یابند و مهره ها را با هم جوش می خورند، همانند بهبود شکستگی. سایر سخت افزارهای فلزی نیز ممکن است هنگام فیوژن ستون فقرات برای تثبیت ستون فقرات و بهبودی بددن شما مورد استفاده قرار گیرند.

 

اهمیت توانبخشی جراحی ستون فقرات چیست؟

توانبخشی بعد از جراحی کمر برای هر بیمار متفاوت است. افرادی که از عمل جراحی باز کمر که شامل لامینکتومی یا فیوژن ستون فقرات است بهبود می یابند، ممکن است توانبخشی آن ها مشکل تر و طولانی تر از بیمارانی باشد که عمل های کم تهاجمی را انتخاب کرده اند. در حقیقت، بیمارانی که تحت عمل جراحی حداقل تهاجمی قرار گرفته اند در مقایسه با افرادی که عمل جراحی معمول کمر را انتخاب کرده اند، زمان بهبودی بسیار کمتر و رضایت بالاتری را تجربه می کنند.

 

صرف نظر از نوع عمل جراحی انجام شده، توانبخشی بخش اساسی هر عمل است و نقش اساسی در نتیجه کلی عمل دارد. در طول دوره توانبخشی بعد از عمل جراحی ستون فقرات، شما باید با متخصص مراقبت از ستون فقرات خود در تماس باشید تا مطمئن شوید که روند بهبودی شما به درستی سپری می شود.

ممکن است کمر شما آسیب دیده باشد، اما اغلب مفاصل، شانه ها ، گردن، و باسن شما نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. عمل جراحی کمری که انجام داده اید ممکن است مسئله را برطرف کند اما هنوز تمام نشده است. شما باید چگونگی حرکت و نحوه نگه داشتن خود را مجدداً یاد بگیرید تا به قسمت دیگری از ستون فقرات آسیب نرسانید. فیزیوتراپی بعد از جراحی می تواند به شما در بهبود تحرک و انعطاف پذیری کمک کند مگر اینکه عمل جراحی فیوژن نیز انجام داده باشید.

 

هدف از قدرت عضلانی در هنگام توانبخشی جراحی ستون فقرات

اکثر برنامه های توانبخشی جراحی ستون فقرات بر حرکت و قدرت عضلات هسته ای تأکید دارند. از آنجا که شما در حال بهبودی بعد از عمل ستون فقرات هستید، ممکن است تمرکز خود را بر روی بازگرداندن قدرت عضلات اصلی و نه در اصل ستون فقرات خود متمرکز کنید.

دلیل تمرکز بر قدرت عضلانی مرکزی به جای ستون فقرات بعد از عمل جراحی کمر، کمک به حفظ ستون فقرات در هنگام بهبودی است. ماهیچه های اطراف ستون فقرات به حفظ صحیح ستون فقرات و همچنین حمل وزن بدن کمک می کنند تا ستون فقرات به مرور زمان فشرده نشود.

فیزیوتراپی برای بیشتر بیماران ممکن است به عنوان بخشی از روش توانبخشی لازم باشد و این نیاز به مراجعه مکرر به یک متخصص دارد که بتواند در طی تمرینات خاص، فرم بدن شما را مدیریت کند و به شما در ایجاد یک برنامه شخصی که متناسب با نیازهای روزمره و شغلی شما باشد کمک کند. علاوه بر این، ممکن است به بعضی از بیماران گفته شود که یک رژیم ورزشی روزانه را در منزل دنبال کنند.

یک فیزیوتراپیست از تکنیک ها و روش های مختلفی استفاده می کند که در آن ها با بیمار همکاری می کند تا در دوره بهبودی بعد از آسیب او را به وضعیت جسمی خوبی برگردانده و بعد از عمل جراحی بهبود یابد.

 

مدیریت درد بعد از جراحی ستون فقرات

یک فیزیوتراپیست مهارت کار در قسمت های مختلف بدن را دارد و می تواند در کنترل درد بعد از جراحی ستون فقرات کمک کند. برای بازیابی قدرت، اولین قدم کنترل درد است. در صورت درد بسیار زیاد، ارائه روش های توانبخشی برای متخصصان پزشکی دشوار خواهد بود.

در بیشتر موارد، مقدار مشخصی از درد در روند بهبودی طبیعی است. با این حال، فیزیوتراپیست می تواند از چندین روش برای کم کردن درد استفاده کند.

یخ و سرما درمانی می توانند تورم و درد بعد از عمل را کاهش دهند
پزشک همچنین ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی را برای شما تجویز کند
انواع خاصی از حرکات بدن برای کمک به شما در بهبود وضعیت بدن و تقویت کمر آموزش داده می شود
فیزیوتراپیست همچنین ممکن است از دستگاههای فیزیوتراپی یا هر چیز دیگری برای کنترل درد استفاده کند

 

با این حال، بسته به وضعیت بالینی شما، تمام این تکنیک ها ممکن است مورد استفاده قرار نگیرند. اما بسیاری از تکنیک های کاهش درد کمر بسیار ساده هستند و به دلیل یادگیری آسان، آن ها می توانند در خانه یا محل کار انجام شوند. علاوه بر این، فیزیوتراپیست به شما آموزش و اطلاعاتی را ارائه می دهد تا به شما در بهبود سلامت کلی خود که شامل بهبود برخی از سبک های زندگی است کمک کند.

 

آموزش شخصی بعد از جراحی ستون فقرات

فیزیوتراپیست پس از بررسی نوع بدن، جراحی خاص و شرایط عضلات یک برنامه آموزشی اختصاصی تهیه خواهد کرد.

عضلات نقش مهمی در حمایت از ستون فقرات برای هم ترازی دارند. از این رو فیزیوتراپیست روی تسهیل حرکت عضلات تمرکز دارد. این تکنیکی است که شامل تمرین و حرکت مجدد عضلات ضعیف برای بدست آوردن قدرت و ایجاد ثبات است. تسهیل حرکت عضلات به طور عمده روی موارد زیر تمرکز دارد:

۱٫ ماهیچه هایی که در اطراف آن ها عمل جراحی انجام شده است
۲٫ ماهیچه هایی که به دلیل مشکلات عصبی قبل از عمل ممکن است ضعیف شده باشند
۳٫ بافت های عضلانی کوچک که در اطراف مهره ها کار می کنند. با این حال، اکثر افراد حتی کسانی که مشکل کمر ندارند نیز روی این عضلات کوچک در اطراف مهره ها کار نمی کنند. در صورت استفاده و کار صحیح، این عضلات می توانند ثبات فوق العاده ای را برای ستون فقرات فراهم کنند

فیزیوتراپی در صورت مشکل یا انعطاف پذیری و تحرک محدود نیز می تواند به بیمار کمک کند. بسیاری از بیماران کمر از محدودیت در حرکت شانه ها، قسمت های دیگر ستون فقرات یا باسن شکایت دارند و فیزیوتراپیست با کار بر روی عضلات و مفاصل درگیر در این مناطق و همچنین در بازیابی حرکات و انعطاف پذیری در انجام فعالیت های مختلف بدنی کمک می کند.

 

چه تمریناتی برای بهبودی بعد از جراحی ستون فقرات انجام می شود؟

از نظر جسمی، بهبودی بعد از عمل جراحی کمر که شامل حرکات بدن و ورزش کم برخورد است،می تواند به شما در جلوگیری از درد عضلات و مفاصل سفت کمک کند. همچنین باعث بهبود گردش خون، کاهش خطر لخته شدن خون و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

فیزیوتراپیست ها چندین تمرین مخصوص بعد از جراحی را پیشنهاد می کنند که ناخوشایند یا دردناک نیستند. اولین قدم به سمت بهبودی این است که خود را به سختی حرکت ندهید. آرام شروع کنید، برخی از تمرینات کم تحرک می توانند تأثیر بیشتری بر بدن شما بگذارد و لذت بخش نیز باشند. برخی از تمرین های مناسب برای جراحی شامل موارد زیر است:

دوچرخه سواری معمولی
رقص سبک
شنا کردن
پیاده روی

شما می توانید ورزشی را انتخاب کنید که انگیزه لازم را به شما می دهد. هنگامی که شما برای چالش های بیشتر آماده هستید، فیزیوتراپیست به شما اجازه می دهد تا مانند سایر تمرینات مناسب با جراحی ستون فقرات پیشرفت کنید:

آهسته دویدن
ایروبیک استپ
الپتیکال
یوگا

 

بریس کمر

پزشک به شما می گوید که چه مدت قرار است بریس را بپوشید.
شما باید همیشه بریس خود را ببندید، مگر برای خواب. مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد.
برای محافظت از پوست خود، یک تی شرت در زیر بریس خود بپوشید.
وقتی بریس پوشیده اید، در حالت نشسته یا دراز کشیده لباس بپوشید.
در طول هفته ها یا ماه هایی که مجبور هستید بریس بپوشید، از وان حمام استفاده نکنید.
برای رفتن به توالت باید بریس خود را بپوشید.
شما باید بریس خود را هنگام دوش گرفتن بپوشید، مگر اینکه خلاف این به شما توصیه شده باشد. شما ۲ انتخاب دارید:

– بریس خود را با یک کیسه زباله پلاستیکی بزرگ بپوشانید تا خشک بماند. یا

– شب ها دوش بگیرید. بریس خیس خود را موقع خواب دربیاورید و بگذارید تا صبح خشک شود.

شما باید حین رابطه جنسی بریس خود را بپوشید.
برای اطمینان از صحیح قرار گرفتن بریس با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع doctorsaadati.com

 

 

 

 

فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر، ورزش بعد از جراحی ستون فقرات

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر نجفی

در سایت دکتر نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

فلکه دوم صادقیه – بلوار فردوس – نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر نجفی

 

کلمات کلیدی:

فیزیوتراپی بعد از جراحی دیسک کمر , ورزش بعد از جراحی ستون فقرات , میزان پیاده روی بعد از عمل دیسک کمر , ورزشهای بعد از عمل دیسک کمر , افسردگی بعد از عمل دیسک کمر , نحوه خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر , فیلم فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر , نگهداری بعد از عمل دیسک کمر , علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی , فواید پیاده روی بعد از عمل دیسک کمر , میزان پیاده روی بعد از عمل دیسک کمر , چه زمانی بعد از عمل دیسک کمر میتوان ورزش کرد , ورزش بعد از عمل دیسک کمر با پلاتین , ورزش حرفه ای بعد از عمل دیسک کمر , علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی , فیلم ورزش بعد از عمل دیسک کمر , ورزشهای بعد از عمل تنگی نخاع , ورزش بعد از جراحی فیوژن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question