نقرس چیست ، علایم نقرس ، درمان نقرس

نقرس چیست ؟ علایم نقرس ، درمان نقرس را در این مقاله بررسی می کنیم. نقرس یکی از انواع بیماری هایی است که با درگیری مفاصل در ارتباط است. این بیماری در اثر افزایش اسید اوریک در خون به وجود می آید. اسید اوریک اضافی در مفاصل تجمع یافته و باعث ایجاد تورم و درد در آن ها می شود. تجمع اسید اوریک بیشتر در انگشت شست پا، پاشنه پا، قوزک پا، زانو و آرنج رخ می دهد. علائم نقرس قابل برگشت است و دارای دوره های عود و بهبود می باشد؛ اما راه هایی برای تشخیص و کنترل هرچه زودتر بیماری وجود دارد.

 

نقرس چیست ، علایم نقرس ، درمان نقرس

حدود ۹۵ درصد از مردان و ۵ درصد از زنان دچار نقرس می شوند. زنان قبل از یائسگی، جزء گروه درگیر با نقرس هستند. حمله ی نقرسی می تواند به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد به گونه ای که ممکن است در نیمه شب و هنگام خواب، درد شدید فرد را از خواب بیدار کند و حسی مانند سوختن انگشت بزرگ پا برروی آتش را به وی القا کند.

 

علائم و نشانه های بیماری نقرس

درد شدید مفاصل (به طور معمول درگیری مفصل انگشت بزرگ پا) از جمله علائم اولیه می باشد به طوری که در طول ۴ تا ۱۲ ساعت اول، احساس درد بسیار شدید می باشد. در برخی از مفاصل، درد طولانی مدت شده و بهبودی در آن حاصل نمی شود. التهاب، قرمزی مفصل، ناتوانی در به حرکت درد آوردن مفصل یا مفاصل درگیر به دلیل درد و ورم شدید، از جمله سایر علائم این بیماری می باشد.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر احساس یا تجربه درد ناگهانی و شدید در مفصل یا مفاصل وجود داشته باشد باید به پزشک مراجعه نمود. بی توجهی به علائم نقرس منجر به از دست دادن حالت طبیعی مفاصل و بی حرکتی آن ها می شود.

 

علل شایع ابتلا به نقرس

نقرس زمانی اتفاق می افتد که کریستال های اورات در مفاصل تجمع یابند که این تجمع باعث ایجاد التهاب و درد شدید(حمله نقرسی) می شود. کریستال های اورات زمانی شکل می گیرند که میزان اسیداوریک درخون افزایش یابد. اسید اوریک در بدن حاصل از تجزیه ی پورین ها می باشد. پورین ها مواد طبیعی هستند که در بدن و نیز در غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و غذاهای دریایی یافت می شوند. هم چنین برخی دیگر از موادغذایی مانند نوشیدنی های الکلی(به ویژه آبجو) و نوشیدنی های شیرین شده با قند میوه(فروکتوز)، سطح اسیداوریک را افزایش می دهند.

در افراد سالم اسیداوریک در خون حل می شود و از طریق کلیه ها به ادرار ریخته شده و دفع می گردد. اما گاهی اوقات در اثر مصرف بیش از حد اسید اوریک و یا کاهش دفع اسید اوریک توسط کلیه ها(مشکلات کلیوی)، این ماده شروع به تجمع کرده و در اثر این تجمع کریستال های تیز و سوزنی در مفصل یا اطراف آن ایجاد شده و موجب التهاب، تورم و درد می شود.

 

ریسک فاکتورها (عوامل خطرساز) نقرس

رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز، مصرف نوشیدنی های الکلی مانند آبجو و نوشیدنی های شیرین شده توسط قند میوه(فروکتوز)
داشتن برخی از بیماری ها مانند: فشار خون بالا، دیابت، بیماری های کلیوی و قلبی
سابقه خانوادگی
چاقی و اضافه وزن بیش از حد
سن و جنس: این بیماری بیشتر در میان مردان و عمدتا در سنین ۳۰-۵۰ سالگی رخ می دهد. این در حالی است که ابتلا به این بیماری در زنان بیشتر بعد از یائسگی اتفاق می افتد.

 

عوارض بیماری نقرس

نقرس عود کننده: ممکن است برخی افراد در طول سال چندین بار دچار حملات نقرسی شوند که در صورت عدم درمان آسیب شدید به مفاصل می رساند.
نقرس پیشرفته: در صورت عدم درمان نقرس ممکن است در زیر پوست افراد دانه هایی تحت عنوان توفی(Tophi) تشکیل شود که در واقع همان کریستال های اورات می باشد که در نقاط مختلف انگشتان، دست ها و پاها تجمع می یابند.
سنگ کلیه: کریستال های اورات ممکن است در مجاری ادراری تجمع یافته و منجر به ایجاد سنگ های کلیوی نیز شوند.

 

پیشگیری نقرس

مصرف زیاد مایعات
قطع یا محدود کردن مصرف الکل
تامین پروتئین مورد نیاز بدن از منابع کم چرب
کاهش مصرف گوشت قرمز
حفظ وزن در محدوده طبیعی و پرهیز از افزایش وزن

 

تشخیص آزمایشگاهی بیماری

بررسی سطح اسید اوریک در نمونه خون توسط آزمایش Blood Uric acid level
بررسی سطح اسید اوریک در نمونه های ادرار توسط آزمایشUrine Uric acid level
بررسی ادرار از لحاظ کریستال های اسید اوریک

منبع: hnlab.ir

 

 

 

 

نقرس چیست ، علایم نقرس ، درمان نقرس

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر نجفی

در سایت دکتر نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

فلکه دوم صادقیه – بلوار فردوس – نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر نجفی

 

کلمات کلیدی:

نقرس چیست ، علایم نقرس ، درمان نقرس , درمان سریع نقرس , علائم نقرس در مردان , علائم نقرس در زنان , آیا بیماری نقرس خطرناک است , علت بوجود امدن نقرس چیست , برای درمان نقرس چه بخوریم

نقرس چیست ، علایم نقرس ، درمان نقرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به اینستاگرام دکتر نجفی | تلفن: 44016142 - 44058763 09901160354
+