ورزشهای مچ پا , تمرینات پیچ خوردگی مچ پا

ورزشهای مچ پا و تمرینات پیچ خوردگی مچ پا

ورزشهای مچ پا و تمرینات پیچ خوردگی مچ پا را در این مقاله بررسی می کنیم. پس از آسیب دیدن مچ پا، تمرینات درمانی شما را قادر به انجام فعالیت های روزانه می کند. این تمرینات انرژی از دست رفته مچ پا را باز می گرداند. در نتیجه مجدداً انعطاف پذیری گذشته را تجربه خواهید کرد. اما برای دستیابی به این امر، باید، برنامه های منسجم و مدونی را در نظر بگیرید. این برنامه ریزی، سلامت مچ پاها را به شما باز می گرداند و از بروز آسیب دیدگی های مجدد اجتناب می کند.

 

ورزشهای مچ پا

اگر می خواهید بهترین نتایج ممکن را به دست آورید، باید این تمرینات را زیر نظر یک پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مچ پا به انجام برسانید. البته در صورتی که به تازگی روی مچ پای خود عمل جراحی انجام داده اید، بی شک باید برای انجام فیزیوتراپی مچ پا از یک کادر درمانی مجرب کمک بگیرید.

 

اهداف در نظر گرفته شده برای تمرینات درمانی مچ پا

ورزش هایی که در ادامه به آنها می پردازیم باید سه مرتبه در روز انجام شوند. این تمرینات مچ پا، به صورت اختصاصی روی کشش تاندون ها و رباط های پای شما متمرکز می شوند. به این ترتیب دامنه حرکتی مچ آسیب دیده به حالت طبیعی خود باز می گردد. قبل از شروع برنامه روزانه تمرین درمانی مچ پا، با انجام حرکات سبک و نرم به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بدن خود را گرم کنید. برای گرم کردن بدن قدم بزنید یا دقایقی روی دوچرخه ثابت رکاب بزنید. به تدریج عضلات شما قدرت خود را باز می یابند همچنین حرکات استقامتی را نیز به برنامه خود بیفزایید.

در صورتی که برای انجام دادن هر یک از تمرینات با مشکلی روبرو شدید، باید با متخصص فیزیوتراپی تماس بگیرید. در صورتی که انجام هر یک از تمرینات مچ پا، موجب درد و ناراحتی در پاهای شما شد، تمرینات مچ پا را متوقف کنید.

 

بالا آوردن مچ پا

حرکات کششی تعادلی تاثیر به سزایی در بهبود دامنه حرکتی مچ دارند. این تمرینات مچ پا را به سمت بالا هدایت می کند. در ادامه به تمرین دیگری برای مچ پا اشاره می کنیم که حرکت مچ به سمت ساق پا را ممکن می سازند. این تمرین علاوه بر بهبود حرکت رو به بالای مچ، عضلات روی ساق پا را نیز تقویت می کند. در نتیجه می توان به صورت ایستاده یا نشسته حرکت ذکرشده را انجام داد. علاوه بر این در حالی که به یک دیوار یا پیشخوان تکیه داده اید این حرکت را انجام دهید.

در آغاز، نوک انگشتان خود را به سمت بالا هدایت کنید و با تصور لمس ساق پا با انگشتان حرکت را انجام دهید. سپس این وضعیت را برای ۳۰ ثانیه حفظ کنید. این حرکت فشار ملایم و مداوم را در مچ و ساق پا به وجود می آورد. پس از گذشت این زمان مچ پا را به حالت اولیه بازگردانید. این تمرین را ۵ مرتبه برای هریک از پاها تکرار کنید.

 

پایین آوردن مچ پا

این تمرین زاویه حرکت مچ به سمت کف پا را تقویت کرده و عضلات پشت ساق پا را به خوبی تقویت می کند. تحقیقات نشان داده است که انجام تمریناتی که منجر به تقویت عضلات ساق پا می شوند، آسیب دیدگی مچ پا را نیز بهبود می بخشند. تمرینات مچ پا را درست مانند تمرین قبل، می توانید به صورت نشسته یا ایستاده یا در حالی که به دیوار یا پیشخوان تکیه داده اید، انجام دهید.

برای انجام دادن این تمرین درمانی مچ پا، تا جایی که می توانید مچ پا را پایین آورده و دور کنید. در این حالت باید سفت شدن عضلات پشت ساق پا قابل احساس باشد. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کرده و حرکت را برای هریک از پاها ۵ مرتبه تکرار کنید.

 

زانو خمیده و کشش روی دیوار

این تمرین عضلاتی که در بخش درونی ساق پا قرار دارند را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. این حرکت با کشش این عضلات، تحلیل رفتگی عضلات را جبران می کند. در نتیجه توان گذشته را به ساق پا باز می گردد. برای انجام این حرکت، روبروی دیوار بایستید، دست ها را روی دیوار بگذارید و دیوار را به جلو فشار دهید، به این ترتیب تعادل خود را به خوبی حفظ خواهید کرد. سپس یک پا را کمی عقب تر و پای دیگر را جلوتر از بدن خود قرار دهید.

در حالی که زانوهای خود را اندکی خم می کنید، پاشنه پا را روی زمین نگه دارید و باسن خود را به سمت پایین فشار دهید تا احساس کشش در بخش پشت ساق پا قابل احساس باشد. این موقعیت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید. این حرکت را در سه ست ۱۰ تایی برای هریک از پاها انجام دهید. در ادامه می توانید این حرکت را در سه ست ۳۰ تایی نیز تکرار کنید.

 

زانوی صاف و کشش روی دیوار

این حرکت منحصراً عضلات دوقلوی ساق پا را درگیر می کند. برای انجام این حرکت درست مانند حرکت قبل روبروی دیوار بایستید، این بار باسن خود را به سمت جلو فشار دهید. در این حالت، کششی را در تمام ساق خود احساس خواهید کرد. این حالت را ۳۰ ثانیه حفظ کنید. برای شروع این تمرینات را در سه ست ۱۰ تایی برای هریک از پاها انجام دهید. با تقویت عضلات این حرکت قابل انجام در سه ست ۳۰ تایی است.

 

برداشتن اشیا با انگشتان پا

این تمرینات مچ پا، علاوه بر تقویت انگشتان پا، انعطاف پذیری گذشته را نیز به انگشتان پا باز می گرداند. انگشتان پا به کمک گروهی از عضلات به حرکت در می آیند، این عضلات در آسیب های وارد آمده بر مچ به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند. برای آغاز این تمرین درمانی مچ پا، ۲۰ عدد شی کوچک را روی زمین قرار دهید. می توانید از آبنبات یا سنگ های کوچک برای این منظور استفاده کنید. با استفاده از انگشتان پا این اشیا را از زمین بلند کنید و در ناحیه دیگری قرار دهید. روزانه سه مرتبه این تمرین را در سه ست تکرار کنید.

 

ایستادن روی انگشتان پا

ایستادن روی انگشتان، در عین حال موجب تقویت ساق و انگشتان پا می شود. برای حفظ تعادل خود از یک دیوار یا پیشخوان آشپزخانه کمک بگیرید. سپس به مدت ۱۰ ثانیه روی انگشتان پای خود بایستید. این حرکت را در سه ست ۱۰ تایی انجام دهید.

 

ماساژ عضله کف پا

این تمرین که از سوی متخصص فیزیوتراپی مچ پا برای شما در نظر گرفته می شود، عضلات کف پا را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. تورم و آسیب دیدگی مچ پا می تواند موجب بروز درد در این ناحیه شود. برای انجام این تمرین، روی یک صندلی بنشینید، یک پای خود را روی پای دیگر قرار دهید. سپس با استفاده از یک دست پنجه پا را به سمت جلو بکشید. این حرکت موجب کشش در کف پا می شود اما نباید دردی را برای شما به همراه داشته باشد. در همین حال بخش انتهایی کف پا در نزدیکی پاشنه را ماساژ دهید. این حرکت را به مدت ۱۰ دقیقه در روز انجام دهید.

 

کشش مچ با استفاده از حوله

جهت استفاده از حوله برای کشش باید مچ را به خوبی به جلو خم کنید تا عضلات ساق پا درگیر شوند. روی زمین بنشینید و پاهای خود را صاف کنید. یک حوله را تاکرده و به دور پاهای خود بیندازید، سپس حوله را بکشید. در این حالت عضلات ساق پا کشیده می شود. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید. این حرکت را در سه ست ۱۰ تایی انجام دهید.

 

ماساژ با بطری آب یخ

این حرکت برای سرد کردن فوق العاده است. به منظور سرد کردن عضلات پس از انجام تمرینات مچ پا، یک بطری آب را در طول شب در فریزر قرار دهید، سپس در پایان تمرین درمانی مچ پا، این بطری را روز زمین قرار دهید و پای خود را روی آن بغلتانید. این حرکت را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه ادامه دهید. در این مدت مدام پای خود را روی بطری بچرخانید. در صورتی که سرمای بطری شما را اذیت می کند و می توانید از یک حوله آشپزخانه استفاده کنید. حوله را میان پا و بطری قرار دهید تا از میزان سرمای بطری کاسته شود. اگر انجام حرکت موجب درد یا ناراحتی در پاهای شما شد، حرکت را سریعاً متوقف کنید.

 

منبع: home-visit.ir

 

 

 

 

ورزشهای مچ پا , تمرینات پیچ خوردگی مچ پا

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ، دکتر نجفی

در سایت دکتر نجفی، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و دانشیار دانشگاه ، عضو انجمن جهانی طب فیزیکی و توانبخشی، مقالات مفید در رابطه با طب فیزیکی را مشاهده نمایید. همچنین درصورت نیاز به ویزیت با دکتر نجفی می توانید از طریق بخش تماس با ما وب سایت دکتر نجفی، ارتباط برقرار نمایید و آدرس کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی را مشاهده نمایید.

 

 

 

آدرس مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

فلکه دوم صادقیه – بلوار فردوس – نرسیده به خیابان سلیمی جهرمی پلاک ۱۲۱ – واحد ۲

تلفن مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی

۴۴۰۱۶۱۴۲-۴۴۰۵۸۷۶۳

موبایل دکتر نجفی کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی

۰۹۹۰۱۱۶۰۳۵۴

وب سایت دکتر نجفی

www.dr-najafi.com

مطب کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر نجفی در شبکه های اجتماعی

کانال تلگرام دکتر نجفی

صفحه اینستاگرام دکتر نجفی

 

کلمات کلیدی:

ورزشهای مچ پا , تمرینات پیچ خوردگی مچ پا , تقویت مچ پا در خانه , فیزیوتراپی مچ پا , تقویت رباط مچ پا , فیلم فیزیوتراپی مچ پا , تقویت مچ پا در بدنسازی , کش مچ پا , فیزیوتراپی مچ پا با دستگاه , تقویت مچ پا با کش لوپ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question